Zo sveta
Stane sa Alta Langa ďalším Barbarescom?
Príbeh vinárstva Gaja, ktoré je dnes jedna z najprestížnejších svetových značiek, sa začal písať v severotalianskom Barbarescu. Úplne prirodzene do portfólia neskôr pribudlo Barolo, aj keď Angelo Gaja spočiatku tvrdohlavo označoval svoje Barolo, len ako Nebbiolo. Nasledoval majetok Pieve Santa Reastituta v oblasti Brunello di Montalcino, po ňom nasledovala Ca´Marcanda v toskánskom Bolgheri. Angelo tvrdil, že to bol jeho posledný projekt....
Blend Masters
Samotné mesto Bordeaux je akoby symbolom protikladov. Na jednej strane výkrik nie len architektonickej, ale aj marketingovej moderny akým je nepochybne La Cité du Vin a na strane druhej historické priestory La Grande Maison Bernard Magrez Práve tu sa bude konať 1. ročník netradičnej súťaže nazvanej Blend Masters, s podtitulom Bordeaux 2050 .
Concours Mondial de Bruxelles pokračuje v novom formáte
Súťaž Concours Mondial de Bruxelles prebieha v tomto roku v rovnakom formáte ako v predchádzajúcom roku. Organizátorom sa zrejme osvedčilo rozdelenie na celkovo 4 súťaže, pričom prvá z nich, Concours Mondial de Bruxelles Rosé selection má uzávierku už o 10 dní.
Lisabon s vôňou Sauvignonu
Concours Mondial du Sauvignon je putovnou súťažou. V priebehu rokov sa súťaž konala v severotalianskom Friuli, v španielskej Ruede, francúzkom Bordeaux a v Turaine, v rakúskom Štajersku a v tomto roku zavítala do Portugalska, presnejšie do Lisabonu, ešte presnejšie do Torres Vedras.
Jesť a piť po španielsky
Vo viedenskom Danube City usporiadala španielska ambasáda v spolupráci s ICEX a FWS prezentáciu španielskych delikates pod názvom Eat & Drink Spain. Dejiskom prezentácie spojenej s ochutnávkou bol najvyšší viedenský mrakodrap DC Tower 1. Vyhnem sa bližšiemu popisu fantastických delikates ako je Jamon, Chorizo, rôzne druhy salám, klobás či syrov. No ako italofil, musím uznať, že napr. taký Jamon(sušená šunka), s prehľadom predčil známe talianske Prosciutto.
Nebbiolo Prima 2022
Pri hľadaní najlepšieho talianskeho vína, pre istotu dodám, že červeného, sa ponúka prakticky celé Taliansko, veď skvosty sa dajú nájsť prakticky v každej jednej z oblastí. Na samotnom vrchole sú však iba dve oblasti. Toskánsko a Piemont. Brunello a Barolo. Aj keď som to kedysi priznával nerád, prvé miesto predsa len patrí apelácii Barolo.
Vytvoriť kupáž z vín za ostatných 50 rokov, to sa udeje raz za život
Nie je veľa vinárstiev, ktoré sa vedia odvolávať na históriu z 12. storočia. Jedným z takých je Schloss Gobelsburg , ktorý je najstarším z oblasti Kamptal. V tomto roku oslavuje svoje 850 výročie a pri tejto príležitosti sa udiali dve významné veci. Tou prvou je nová vína pivnica a tou druhou je asambláž, ktorú čo i len bez najmenšieho preháňania možno nazvať unikátnou.
Supertoskánske ikony pod jednou vlajkou
V Toskánsku vzniklo nové združenie, spájajúce vinárstva stojace za ikonami supertoskánskych vín, pod názvom Comitato Historical Super Tuscans. Ide o pôvodné supertoskánske vína, z oblasti Chianti classico, ktoré boli zámerne deklasifikované na najnižšiu úroveň stolového vína, pritom ich ceny násobne prekračovali úroveň apelačného Chianti classico D.O.C., ktoré pre svoju nízku farebnosť posmešne volali spaghetti chianti. Ich nástupom sa začalo obdobie Renesancie Chianti.
Jedna z najväčších svetových súťaží, Concours Mondial de Bruxelles, mení formát.
Concours Mondial de Bruxelles pôvodne belgická, svojim spôsobom vlastne redakčná súťaž, ktorá najprv prekročila hranice Belgicka aby nakoniec prekročila aj hranice Európy a zaradila sa tak medzi globálnych hráčov. Počet vzoriek vína postupne narástol za hranicu 10.000 vín, čo znamená pomerne náročnú logistickú operáciu, veľký počet degustátorov, hotelových izieb atď. Vedenie Concours Mondial de Bruxelles v snahe súťaž trochu zoštíhliť, časť vín vyčlenilo na samostatné súťaže.
Británia sa stala členom O.I.V.
Od 1. januára 2021 sa Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska stáva v poradí 48. členom Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno. Spojené kráľovstvo bolo aktívnym členom bývalého OIV v rokoch 1973 až 2004 a ako signatár dohody z 3. apríla 2001 nedávno dokončilo kroky potrebné na ratifikáciu tejto dohody a pripojenie sa k novému OIV. Spojené kráľovstvo je jedným z najväčších trhov s vínom na svete.
Na hodnotení najlepšieho Barola v New Yorku
Každý z nás má svoje preferované destinácie, ktoré by chcel navštíviť. Ja sa rád túlam po krajoch kde rastie vinič, rodí sa tam dobré víno, majú dobrú kuchyňu a skvelú kávu, a ak tam cítiť vôňu mora, je to len dobre. Riešením tejto rovnice o veľa neznámych je južné Francúzsko, Španielsko, Rumunsko, ale aj Maďarsko, Rakúsko, a tí čo ma poznajú vedia, že predovšetkým Taliansko. V rámci talianskych TOP oblastí súperia o pozíciu jednotky Barolo z Piemontu a Brunello di Montalcino z Toskánska, pričom síce iba o kúsok ale predsa, vedie Piemont. Aspoň zatiaľ.
Za Sauvignonmi do Touraine a Da Vinciho schody
Ak sa túlate po európskych vinárskych regiónoch, objavíte veľa nádherných kútov. Jedným z tých najkrajších a aj najrozmanitejších je Loira. Či už dávate prednosť ustriciam z chladných vôd oceánu a k tomu Muscadet, alebo máte radi ružové z Anjou, červené zo Saumur, či idete vyššie proti prúdu do Touraine ochutnať Sauvignon blanc, či ešte vyššie do Pouilly Fumé, Sancerre, atď, všade okrem skvelého vína nájdete aj úžasné, rozprávkovo krásne zámky a krajinu popretkávanú volánmi vinohradov.
Historický úspech slovenských vín na zlatej AWC Vienna 2020
Jedinou vinárskou súťažou, ktorá sa konala viac-menej v nezmenenej podobe bola tohtoročná AWC Vienna. Slovenské vína priviezli z Viedne rekordný počet zlatých medailí. Zo žiadnej súťaže na svete sa ešte nevrátilo 67 zlatých vín, 188 strieborných a s obdobou bronzovej medaile 49 vín. Pritom znovu zdôrazňujem, že na získanie zlata je potrebné dosiahnuť 90 bodov, čo robí AWC Vienna jednou z najprísnejších súťaží v Európe.
Príbeh jednej fotky a talentovaného fotografa, menom Ralf Kaiser
Je to už dávnejšie čo som videl veľmi peknú fotku. Ani neviem či to bolo na webe, alebo v nejakom printe, pamätám si len, že to bolo v súvislosti s maďarským tokajským vínom a boli na nej odfotené bobuľky hrozna, od plne naliatej zelenej bobule Furmintu, cez vyzretejšie žlté, až po scvrknuté cibéby. Tá fotka sa mi veľmi páčila a prvé čo mi napadlo, že si takú urobím aj ja.
Rekordne nízke ceny vína v Argentíne
V dôsledku politickej situácie, kedy inflácia pesos k USD je viac ako 58 %, nezamestnanosť viac ako 10 % a miestna kedysi celosvetovo rekordne vysoká spotreba vína zaznamenáva pokles každým rokom, poklesli ceny vína na rekordne nízke úrovne.