Rakúska červená revolúcia: špičkové vína od skvelých ročníkov
To, že Rakúsko vyrába biele vína svetovej úrovne, nie je žiadnou novinkou. V posledných rokoch však sú im v pätách aj rakúske červené vína, ktoré zbierajú najvyššie medzinárodné ocenenia. A niet sa čomu čudovať, veď od roku 2015 ide takmer o jeden výnimočný ročník za druhým. Najrozšírenejšie odrody ako je Zweigelt, Blaufränkisch, Sankt Laurent a im podobné vyprodukovali šťavnaté, zrelé červené vína plné ovocia a so všetkou typickou sviežosťou rakúskych vín.
Skôr ako budem pokračovať, dovolím si upozorniť, že v ďalšom texte budem používať rakúske názvy odrôd, pretože tak je to uvedené na fľaši. Kto sa náhodou neorientuje v nemeckom názvosloví, uvádzam nemecko - slovenský preklad. Blaufränkisch - Frankovka modrá, Sankt Laurent - Svätovavrinecké,
Pri výrobe dobrého červeného vína sa spája veľa faktorov, no jedným z najdôležitejších je klíma. A to je obzvlášť dobrá správa pre Rakúsko, vzhľadom na to, že poveternostné podmienky sú od ročníka 2015 mimoriadne priaznivé. Vďaka teplým letným a zlatým jesenným mesiacom bolo hrozno v klasických " červených " regiónoch– predovšetkým Burgenland, ale aj Carnuntum a Thermenregion – schopné dosiahnuť optimálnu zrelosť. To umožnilo vinárom využiť plný potenciál ich odrôd viniča a terroir a vyrábať výnimočne silné červené vína s vynikajúcou štruktúrou a hĺbkou chuti. Dostatok zrážok a chladné noci vo fáze zrenia zároveň zabezpečili, že si zachovali typickú sviežosť, ktorá robí rakúske vína jedinečnými. Výsledkom sú červené vína, ktoré sú nielen silné a plné, ale aj elegantné a plné jemnosti – a to platí rovnako pre jednoodrodové červené vína a zmesi cuvée.
Zamatovo červená s jemnou korenitosťou
Keď hovoríme o rakúskych červených vínach, nedá sa obísť Zweigelt (Rotburger). V súčasnosti sa toto kríženie odrôd Blaufränkisch a Sankt Laurent pestuje na približne 6 000 hektároch pôdy, teda takmer na polovici plochy venovanej odrodám červeného vína v Rakúsku. A je na to dobrý dôvod! Zweigelt je šarmantný so zamatovými tanínmi a hlbokými ovocnými vôňami moruše a tmavých čerešní v kombinácii s konfitovaným lesným ovocím. Znie to trochu gýčovo? No nie je, pretože jemná korenitosť je to, čo dodáva Zweigeltu jeho vitálny šmrnc. Ľahký Zweigelt podávaný o niečo chladnejšie je tiež ideálnym nápojom, ktorý si v lete vychutnáte na terase. A hoci je príťažlivosť mladého Zweigeltu dobre známa, čoraz väčší počet znalcov objavuje pôžitok týchto vín, keď majú možnosť dozrieť. Starnutím sa taníny stávajú ešte rafinovanejšími a chuťový profil je vylepšený tónmi moka a kože.
Vyzretý výkon: jeden špičkový ročník za druhým
Pokiaľ ide o zrelosť, tí, ktorí práve neprezerajú zásoby rakúskych červených vinárov, premeškajú jedinečnú príležitosť. Stále sú k dispozícii napríklad dokonale vyzreté červené vína z historických ročníkov 2017, 2019 a 2021, ako aj jemne ovocné a precízne vína ročníkov 2020 a 2016. Tí, ktorí uprednostňujú niečo, čo v pohári obsahuje viac úderov, by mali zvážiť hustý a silný ročník 2018 16. októbra 2024. Tieto vyzreté červené prejavujú všetku charizmu, ktorú Rakúsko v tejto oblasti vyvinulo. Ich chuťové zložky sa usadili do dokonalej rovnováhy, pričom vína si stále zachovali typickú sviežosť a sú šťavnaté ako vždy.
Charakter, charakter, charakter
Ďalším vínom, ktoré obzvlášť profitovalo z nedávnych dobrých vinárskych rokov, je Blaufränkisch – charakterový činiteľ, ktorý etabloval Rakúsko ako jednu z popredných krajín vyrábajúcich červené víno, najmä na medzinárodnej úrovni. Blaufränkisch ako neskorej odrode vyhovujú najmä teplé letá a mierna jeseň. To umožňuje jeho nezameniteľnému základu, priľnavým tanínom a živej sviežosti dozrieť äž k dokonalosti, čo mu umožňuje rozvinúť hlboko zakorenené arómy tmavých bobúľ, korenistú, dymovú mineralitu a príležitostne živé kvetinové tóny. Prakticky žiadna iná odroda nevyjadruje typickosť svojho pôvodu v skle tak dobre ako Blaufränkisch.
Sofistikované hrozno s cukrovou brzdou
Treťou odrodou, ktorá hrá kľúčovú úlohu na rakúskej scéne červených vín, je Sankt Laurent. Je to bezpochyby absolútna diva vo vinohrade. Je to však aj hrozno, ktoré sa javí ako stvorené pre klimatické zmeny, pretože má prirodzený druh „cukrovej brzdy“. To zabraňuje tomu, aby hrozno ukladalo príliš veľa cukru, a to aj v teplých rokoch. Výsledkom je, že vína nie sú nikdy príliš ťažké a namiesto toho získavajú neporovnateľnú eleganciu a sofistikovanosť. Sú jemné a ovocné, na podnebí takmer hodvábne a vyznačujú sa vôňou tmavého lesného ovocia, čerešní a nádychom pralesa, ktorý pripomína preslávené Pinot Noir.
A ak jedna odroda nestačí...
Okrem jednoodrodových rakúskych červených vín vyrábajú rakúski vinári aj zmesi cuvée červeného vína s medzinárodným štandardom. Ako základ často používajú Zweigelt alebo Blaufränkisch doplnený o Merlot alebo Cabernet Sauvignon. A milovníci klasických burgundských cuvée zmesí si v Rakúsku tiež prídu na svoje – v much atraktívnejšie ceny.
Naše odporúčanie: Svieže a ovocné červené vína sú obzvlášť očarujúce, ak sa podávajú pri teplote 14–16 °C. Vyzreté a silné červené alebo cuvée zmesi na druhej strane predvádzajú svoje mnohostranné arómy najlepšie pri 16–18 °C.
Čas na rakúske červené vína je práve teraz
Kedy je teda najlepší čas na otvorenie fľaše rakúskeho červeného vína? Na to je ľahké odpovedať – kedykoľvek! Sú dokonalými partnermi pre širokú škálu jedál, ako je divina, hovädzie mäso alebo pikantné syry, ako je dobre známe. Červené vína však pozdvihnú aj jedlá s grilovanou zeleninou, hubami či strukovinami, najmä ak si vyberiete jemne ovocný Zweigelt alebo Svätovavřinecké.
Na otvorenie dobrej fľaše červeného vína však nemusíte čakať na jedlo. Mnoho ďalších príležitostí vyzdvihne skutočný príjemný potenciál rakúskych červených, ako napríklad večer strávený rozhovorom s priateľmi alebo príjemné posedenie pri poháriku pri plápolajúcom ohni – najmä keď teploty vonku začínajú klesať. Skutočne, nikdy nebol lepší čas na objavovanie Zweigelt, Blaufränkisch a Sankt Laurent, spolu so všetkými ďalšími fascinujúcimi červenými v Rakúsku.