Zlaté víno z najvyššie položenej slovenskej vinice
Niečo viac ako pred rokom som dostal úlohu, nájsť na Slovensku extrémne víno. Pod extrémnym vínom sa v tomto prípade rozumie víno dorobené z hrozna dopestovaného v nadmorskej výške viac ako 500 m nm. Pri hľadaní najvyššie položenej vinice ma viaceré zdroje opakovane odkazovali na Pukanec. Malé mestečko učupené pod viac ako 1000 m vysokým Sitnom.
Jediný koho v Pukanci poznám je Janko Rosenberger, majiteľ vinárstva Najväčšia vínna pivnica v Pukanci, ak je v Pukanci vinica položená vyššie ako 500 m nm, mal by o nej vedieť. Jeho odpoveď ma však schladila. Najvyššiu vinicu vlastní jeho strýko, ale oficiálne má 480 m .nm. Tým moje hľadanie skončilo. Talianom, ktorí hľadali víno na súťaž extrémnych vín, som odpovedal, že u nás také nie je. O rok sa ozvali opäť, že prižmúria oči a aby som dohodol to víno zo 480 m nm. Som trochu lenivý a do Pukanca sa mi pre jedno víno moc nechcelo.
Na výlet ma ukecal Erik, Slovák žijúci v Taliansku. Chcel si tú vinicu pozrieť.
Názov Rosenbergerovho vinárstva, Najväčšia vínna pivnica v Pukanci mnohé napovedá, ale aj tak som nevedel čo mám od jeho pivnice čakať.
Zastavili sme pred nevábnou budovou, ktorá mohla byť čímkoľvek. Bola postavená okolo roku 1900 a pod názvom Cziglanove letné zábavisko. Podľa dobových fotiek to bolo príjemné až očarujúce miesto. Svoju predstavu o tom čo je to očarujúce na nadstavbe budovy predviedli komunisti. Hádam, že viac netreba dodávať. To čo nedokázali ani komunisti zdevastovať, je pomerne veľká banská .... no proste klenbová pivnica vyhĺbená v skale. Vraj sa v jej stenách dodnes nachádza striebro. Je v nej stále teplota a relatívne vysoká vlhkosť vzduchu. Budove spolu s pivnicou dnes vdýchli Rosenbergerovci druhý život a v tom dychu cítiť víno.
Nás však zaujímalo jedno víno. Konkrétne to z najvyššie položenej slovenskej vinice.
Vinica na nachádza kus cesty hore nad Pukanec a od cesty vedie stále hore, k hore. Hon volajú Vajrab a presné zloženie nepoznám, ale pod vrchnou vrstvou hliny nájdete andezity a tufy tak ako v celej oblasti Pukaneckého vinohradníckeho rajónu. V spojení s vysokou nadmorskou výškou tieto polohy sedia hlavne Leánke, ktorá je tu vysadená, spolu s odrodou Rizling vlašský. Vybrali sme sa hore po úzkej cestičke a na vrchole sa nám otvoril prekrásny výhľad na krajinu. Len tak zo zvedavosti som skontroloval nadmorskú výšku a môj telefón nameral na najvyššie položenom mieste vinice 507 m nm. Aj keď zarátame chybu merania, nad 500 m sme sa dostali.
Ostávalo už len zistiť, ako chutí víno ktoré odtiaľto pochádza a rozhodnúť sa či ho pošleme na súťaž, alebo nie. Ochutnal som aj Leánku aj Rizling vlašský a aj keď obe vína boli pekné, veril som, že Leánka môže priniesť zlato. Ja som rozhodne trval na prihlásení Leánky na súťaž a tak sa aj stalo. O niekoľko týždňov prišla z Talianska správa. Leánka, ktorá sa ako prvé slovenské víno zúčastnila na súťaži získala zlatú medailu v konkurencii vín z celého sveta. Keď som telefonoval s Jankom Rosenbergerom, vôbec ho to neprekvapilo. "Veď ja viem, že Leánkam sa u nás darí."
Leánka 2017
Farba vína patrí k tým svetlejším.
Vôňa vína ja tak výrazne kvetinková ako len Leánka môže byť. Výrazná dominantná aróma kvitnúceho agátu, ktorej spočiatku sekunduje kvitnúci vinič, ale po chvíľke sa v kalichu objavuje aj kvitnúci pomarančovník. Vôňa pôsobí čisto a sviežo s prísľubom minerálnej kyselinky.
Chuť je aromaticky výrazná, plná kvetiniek, od spomenutého agátu cez pomarančovník až po kvitnúcu jabloň, vrátane chute letných jabĺk. Víno má pevnú štruktúru, jemný, sotva postihnuteľný cukor a peknú sviežu, ale jemne pôsobiacu kyselinku.
Ako povedal Rosenberger, vydarená Leánka. Veľmi vydarená.
Body 89