Príbeh jednej fotky a talentovaného fotografa, menom Ralf Kaiser
Je to už dávnejšie čo som videl veľmi peknú fotku. Ani neviem či to bolo na webe, alebo v nejakom printe, pamätám si len, že to bolo v súvislosti s maďarským tokajským vínom a boli na nej odfotené bobuľky hrozna, od plne naliatej zelenej bobule Furmintu, cez vyzretejšie žlté, až po scvrknuté cibéby. Tá fotka sa mi veľmi páčila a prvé čo mi napadlo, že si takú urobím aj ja.
Samozrejme bolo by možné sa s tým ešte viac vyhrať a urobiť to možno ešte krajšie, ale bola by to už len kópia.
Vo Francúzsku som sa zoznámil s nemeckým degustátorom a fotografom Ralfom Kaiserom. Urobil jednu fotku a na Facebooku mala pomerne úspech. Viacerí komentujúci to prirovnali k matrixu. Ralf sa pohral so svetlom a fotku ešte trošku doupravil, ale hlavne na nej perfektne vystihol to svetlo. Neskôr som sa dozvedel, že Ralf je aj autorom fotografie Furmintu, lenže vôbec nejde o Furmint, ale ako si ľahko podľa Ralfovej národnosti domyslíte, je to Rizling rýnsky.
Všetky bobuľky boli odtrhnuté z jednej vinice a v jeden deň. Konkrétne 28. októbra 2018, v slávnej moselskej vinici Pündericher Marienburg, o ktorú sa v biodynamickom režime stará vinárstvo Clemens Busch. Požiadavka na fotografiu ktorá zobrazuje hrozno v rôznych štádiách vyzretosti, od kabinetu až po TBA, prišla od Nemeckého vinárskeho inštitútu. V tom čase už prevažná väčšina vinárstiev mala zozberané a Ralf mal naozaj šťastie, že sa mu v jednej vinici podarilo nájsť prakticky celé spektrum vyzretosti hrozna. Ralf mi vysvetľoval ako hrozno ukladal na skalu tak aby mal protisvetlo a bobuľky boli čiastočne presvietené, len ho mrzelo, že nemal dostatočne silné protisvetlo aby aspoň čiastočne presvietilo aj bobule s botrytídou.
Ralfova fotka, ktorú nazval 12 odtieňov Rizlingu, sa stala rýchlo virálnou a Ralf nestíhal odpovedať na žiadosti o poskytnutie fotografie. Preto sa ju rozhodol uvoľniť pre nekomerčné použitie. Dnes je to najsťahovanejšia fotka hrozna na svete (aspoň Jaro Macik to tvrdí).
Pre fanúšikov fotografie:
Fotka bola urobená telom Canon EOS 1D Mark IV, objektív EF 100mm L 2,8 macro IS USM, clona F6,3, čas 1/640
Fotografia je na stiahnutie na Ralfovom webe weinkaiser.de
Všetky použité fotografie sú dielom Ralfa Kaisera