Potulky po Languedocu 2017
Počas tohtoročnej návštevy Languedocu sme mali sídlo v mestečku Pézenas. Na týždeň sa mojim domovom stal Grand Hotel Moliére, ktorý bol viac hotel ako grand, ale mal veľmi príjemnú, takú trošku ospalú atmosféru dávnych čias. Či tam niekedy Moliére aj prespal to netuším, ale pri svojich cestách s potulným divadlom l’Illustre Théâtre, po francúzskom vidieku, sa Pézenes niekedy v polovici 17. storočia určite zastavil.
O vínach Languedocu sme už písali, napriek tomu si dovolím zopakovať základné fakty. Languedoc je najväčšia vinohradnícka a tým aj vinárska oblasť na svete. Leží na pobreží stredozemného mora v juhozápadnom Francúzsku, ale siaha hlboko do vnútrozemia, takže okrem prímorského podnebia je predovšetkým v severnej časti oblasti aj kontinentálne podnebie. Ak do tejto rovnice dosadíte niekoľko premenných v podobe horských masívov, naplavenín riek, vodné toky či geologicky rozmanité podložie, výsledkom bude široká škála vín, od ľahkých bielych, cez šumivé, ružové, ľahké červené až po neuveriteľne komplexné a elegantné médiá. Ak to zjednoduším, spoločným menovateľom červených vín, je využívanie cementových tankov. V drvivej väčšine vín absentuje akýkoľvek náznak odtieňov dreva. Viac sa prejavuje ovocnosť vína, čo niekomu vyhovuje, inému nie. Všimol som si, že tento štýl viac sedí mojim francúzskym a belgickým kolegom. Naopak, kolegovia z nefrancúzsky hovoriacich častí Európy preferujú ak je víno aspoň pohladené drevom. Ak vás zaujíma môj pohľad, ten je niekde uprostred, možno skôr bližšie k tomu drevu. Keď prídem do Languedocu, tak prvé dva tri dni si ovocné vína naozaj užívam, ale potom aj začnem vyhľadávať tie, u ktorých predpokladám školenie v deve. Ak totiž za deň ochutnáte viac ako stovku vín, ktoré sú krásne ovocné, ale predovšetkým v prípade mladších ročníkov veľmi často pripomínajú štýl mladého Beaujolais, máte chuť zvolať „Kráľovstvo za barik!“
Keď som prišiel do Languedocu prvýkrát, zo všetkých možných apelácií sa mi zatočila hlava. Ani obraz, ani zvuk. Netušil som čo mám čakať od jednotlivých apelácií, ktoré sú biele, ktoré sú červené a v čom je okrem geografickej polohy rozdiel. Dnes som kúsok ďalej, ale ešte stále si nedovolím tvrdiť, že sa vyznám vo vínach Languedocu. Obľúbil som si niektoré z apelácií, spoznal som niektoré vinárstva a dnes si už dokážem aspoň odhadnúť čo by mi mohlo chutiť.
Terroirs et Milléssimes en Languedoc.
Počas celého týždňa je od rána pripravená degustácia jednotlivých apelácií. Najmenej apelácií bolo v útorok, konkrétne 8 apelácií a 192 vín. Najviac apelácií bolo v stredu. Zo 17 apelácií bolo k dispozícii na ochutnanie celkovo 236 vín. Pred nedávnom som stretol človeka, ktorý tvrdil, že on ako profík nemá problém ochutnať 150 vín v rade za sebou. Neviem síce čo myslel pod slovom ochutnať, ale ja sa do podobného dobrodružstva nepúšťam. Zrejme nie som dostatočne profesionálny. Vždy som sa sústredil na konkrétnu apeláciu a k niektorým vínam som sa radšej vrátil. Spestrením degustácie boli prednášky, na ktorých sa podrobnejšie predstavovala konkrétna oblasť spolu s typickými predstaviteľmi vín.
To čo víno predstaví najlepšie je jeho príbeh. Inak chutí víno vo vinici v ktorej sa urodilo, inak chutí v pohodlnom kresle, kdesi 1.000 km ďaleko.
Terasy Larzacu
Prvou z poznávacích ciest bola návšteva AOC Terrasses du Larzac. Vinice AOC Terrasses du Larzac sú učupené pod masívom Causse du Larzac, na južných až juhovýchodných svahoch plošine, kde sú chránené pred severným vetrom. Na východe a na severe, rastie vínna réva na ílovitej a vápenatej sutine, ako aj na kamenistých terasách údolia Hérault. Na západe rastie vinič na skale. Miestne vína sú často spojením všetkých piatich povolených odrôd. Carignan, Cinsault, Grenache, Mourvédre a Syrah. Je to to jedna z charakteristických čŕt miestnych vín, ktorá im dáva svoje čaro. Celkovo je
v AOC Terrasses du Larzac 415 ha viníc a ako vplýva z uvedených odrôd, nájdete tu výhradne červené vína.
Terasy Larzacu som už navštívil pred dvoma rokmi. Slnko vtedy tak pieklo, že sme sa ledva doplazili na miesto ochutnávky. Teraz bolo pre zmenu chladno. Z plánovanej túry bol nakoniec iba skvelý obed kde sme si spolu s vinármi (a hlavne vinárkami) prechutnali celú škálu miestnych vín. Ako spestrenie sme si zahrali typickú hru Petang, od ktorej sme sa nakoniec nevedeli odtrhnúť.
AOC Faugeres - víno plné bridlice
Druhý deň sme mali v pláne návštevu AOC Faugeres. Oblasť leží cca 20 km severne od mesta Béziers. Vinice Faugeres sa nachádzajú v nádhernom prostredí, ktoré mietami pripomína Toskánsko. 2 000 hektárov vinohradov, ktoré sú zapustené do dubového lesa, ale rastú tu aj gaštany a na rozdiel od Toskánska aj cistusy. Cru Faugeres sa nachádza na terroir, ktorý je v Languedocu jedinečný. Všetky možné odtiene bridlice: žltá, oranžová, okrová ale najkrajšia je modrá. Bridlicová pôda pomáha viniciam odolávať intenzívnemu letnému teplu Stredomoria a má výrazný podiel na kvalite miestnych vín, z ktorých tretina je organická.
Rozdelili sme sa na dve skupiny. Jedna mala za úlohu prejsť vytýčenú trasu vo vinohradoch (niečo ako geocaching) a podľa toho ako sa roztrúsili a navzájom hľadali, to asi nebolo ľahké. Navyše fúkal mimoriadne silný a nepríjemný vietor. Naša skupina mala za úlohu postaviť kúsok kamenice. Nízkej stienky tvorenej z voľne uložených skál. Lektorkou nám bola asi 70 ročná babička, mimoriadne čiperná, ktorá celý život prežila vo vinici. Vždy na prvýkrát našla ten najvhodnejší kameň potrebný do kamenice. Nám ostatným to veľmi nešlo ani s hľadaním vhodnej skaly, ani so stabilitou výsledného diela. Vietor nás nakoniec vyhnal do samotného Faugeres. Skvelá ochutnávka, kde nebolo ani jedno víno priemerné. Mimochodom zmienil som sa, že Faugeres patrí do najvyššej kategórie Crus du Languedoc? Ak aj nie, dalo sa to spoznať podľa vín. Či už biele, ružové alebo červené, vďaka bridlici boli všetky očarujúce. Mne prirástla k srdcu trojica vín z Domaine de Cébene.
Pic Saint Loup -najmladšia apelácia pod horou Svätého vlka
Pic Saint Loup je ďalšou apeláciou z najprestížnejšej sedmičky Crus du Languedoc. Pôda je tu ílivito vápenátá a vápenatá s obsahom slieňu. Masív Pic Saint Loup akoby oddeľoval zóny s prevahou mediteránneho a kontinentálneho klimatického pásme. Na približne 1.000 hektároch sú vysadené modré odrody. Červené vína vynikajú hĺbkou a dlhovekosťou.
Apeláciu som navštívil dvakrát. Vždy to bolo niekde vysoko nad vinicami kde sa vôňa pínií miešala s vôňami všadeprítomného divého rozmarínu a iných bylín. Tzv. garrique porast. Tak ako po prvýkrát, aj teraz sme si museli za vínami vyšliapať. Krásna príroda a konečne vyšlo slniečko. Vysoko v skalnatých kopcoch rástlo všetko čo vonia. Pínie, rozmarín a to je tak všetko čo dokážem pomenovať. Pic Saint Loup je apeláciou ružových a červených vín. Fľaše s ružovým zahrabané v ľade, k tomu úžasne voňavé jahody. Mimochodom tie jahody sa prekvapivo celkom dobre snúbili aj s červeným vínom. Vína Pic Saint Loup potvrdili svoju povesť. Elegantné, hlboké a pevné médiá v červenom prevedení a krásne voňavé a svieže rosé.
Picpoul de Pinet - more je jeho terroir
Posledný deň nášho putovania po Languedocu sme mali naplánovanú oblasť Picpoul de Pinet. Nepatrí do prestížneho klubu siedmych Crus, ale ja osobne som sa do vín zamiloval už pri prvej návšteve. Pri tejto apelácii je krásne vidieť ako príbeh predáva víno. Tým príbehom je snúbenie vína a mušlí, špeciálne ustríc, ktoré v lagúne chovajú.
Pred dvomi rokmi sme si priamo z mora priviezli najlepšie ustrice aké som kedy jedol a tento rok sme si najprv urobili prehliadku viníc, viac či menej vzdialených od mora. Pod tým menej vzdialených myslím vinice ktoré sú v najbližšej možnej vzdialenosti od pláže. Záver dňa patril miestnej špecialite Mouclade. Sú to slávky pripravené na jarnej cibuľke, či šalotke, podliate vínom a podávané s bagetou. Naši hostitelia ich pripravovali vo veľkých pekáčoch, položených priamo na žeravom uhlí a prikryté starými novinami. Chutilo to fantasticky. Samozrejme nemohli chýbať ani miestne ustrice. Všetka snaha by však bola márna ak by víno nebolo doslova dokonalým partnerom. Picpoul de Pinet je víno ktoré je výrazne minerálne, niekedy až akoby slané, je to víno ktoré sa vyznačuje znamenitou kyslinkou a celkovo pôsobí veľmi príjemne a elegantne, takže je dokonalým spoločníkom tých najlepších ustríc z juhu Francúzska.
----------------------------------------------
Zoznam najprestížnejších apelácií Languedoc Crus
Corbieres-Boutenac AOC
Faugeres AOC
La Clape AOC
Minervois-La Liviniere AOC
Pic Saint Loup AOC
Saint-Chinian Berlou AOC
Saint-Chinian Roquebrun AOC