Mikuláš z Montalcina.
Predpokladám, že väčšina ľudí bude súhlasiť s mojim tvrdením, že toskánske vína patria k najznámejším vo svete. Na vrchole pyramídy tradičných toskánskych vín sa nachádza Brunello di Montalcino. Medzi takmer 200 registrovanými producentami Brunnella nájdeme priemerných, dobrých a špičkových producentov. Medzi tých skutočne TOP, nepochybne patrí Castello Banfi. Mikulášsky darček v podobe večere s ochutmávkou vín, pripravil dovozca, spoločnosť Agrovaria a Castello Banfi.
Sviatok Sv. Mikuláša 6. december 2007, Hotel Carlton. Castello Banfi oficiálne vstupuje na slovenský trh. Castello Banfi je vo vlastníctve rodiny Mariani. Sú to Italoameričania a marketing nerobia intuitívne, ale veľmi dôsledne, veď v Amerike to inak ani nejde. Úplne v tomto duchu pripravila degustáciu spoločnosť Agrovaria. Pre pozvaných hostí chceli vytvoriť nevšedný zážitok a ten sa dá docieliť najmä v kombinácii s jedlom. Castello Banfi je jediné talianske vinárstvo, ktoré je držiteľom Michelinovej hviezdy. Umenie ich kuchára sme síce nemohli vychutnať, ale výberu menu slovenského dovozcu nemali v Montalcine žiadne pripomienky.
Úvodným slovom otvorila prezentáciu zástupkyňa spoločnosti Agrovaria, slečna Anikó Pathóová. Svojou prítomnosťou a príhovorom poctil prítomných aj veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku, J.E. p. Antonio Provenzano. Napriek tomu, že v ten večer mal oficiálny program na ministerstve kultúry SR, vyjadril svoju radosť z vstupu tak významnej spoločnosti akou je Castello Banfi na Slovenský trh. Tým sa vlastne všetky oficiality skončili. Zástupca Castello Banfi, pán Alessandro Raise nás následne previedol virtuálnou prehliadkou mestečka Montalcino. Prehliadli sme si Castello Banfi, reštauráciu, luxusný hotel,... .
Spoločnosť Castello Banfi pracuje na viacerých projektoch. Má dobre zmapované pôdne zloženie v Montalocine a majú za sebou podrobnú štúdiu takmer všetkých klonov odrody Sangiovese. Čo s tejto štúdie vzišlo sme už posudzovali senzoricky, v štýle cucina italiana. Prvým chodom bola paradajka zapekaná s mozzarelou, šunka Prosciuto crudo, s rukolou a píniovo bazalkovým pestom. Partnerom bol mladší brat Brunella, víno Rosso di Montalcino D.O.C. 2005. Víno s prevahou ovocných tónov, vyzrievanie v sude trvalo iba krátky čas. Secondo piatto bol riadny kus steaku na rozmaríne, s grilovanou talianskou zeleninou(paprika, cuketa, baklažán) uložený na opekaných zemiakovych dukátikoch. Krv volá po víne a jediným možným vínom k takémuto mäsu bolo Brunello di Montalcino
D.O.C.G. 2001. Ideálny sobáš. Brunello sme si nechali naliať ešte zopárkrát. Taliani si na záver dajú vždy niečo dolce. My sme mali vanilkový krém s lesným ovocím a čerstvou mätou. Florus je názov vína z apelácie Moscadelo di Montalcino D.O.C. Označenie vendemia tardiva zase naznačuje o aké víno ide. Voňavý a sladučký muškátik proste dokonale ladí dokonca aj s tou mätou.
Záver patril voľnej degustácii. Kto chcel, sa vrátil k čomu chcel, aj keď nemusím zdôrazňovať že najväčší záujem bol práve o Brunello a Florus. Rosso di Montalcino je výborné víno, len sa k nemu nedá vrátiť po predsa len po všetkých stránkach výraznejšom Brunelle.
Čas letí v spoločnosti príjemných ľudí veľmi rýchlo. Odchádzali sme bohatší zase o jeden pekný zážitok. Som rád že Castello Banfi vstúpilo na náš trh prostredníctvom priameho dovozcu. Benefity z toho budeme mať všetci a nemyslím tým len túto večeru(ktorú by nejaký reimportér z Prahy iba ťažko zorganizoval). Podľa vyjadrenia Anikó Pathóovej, konateľky spoločnosti Agravaria aj ceny dovážaných vín budú na veľmi zaujímavej úrovni.
tv
Pozn. V našej najvačšej sieti hypermarketov som som videl Rosso di Montalcino(pre mňa neznámy producent) za cca 1.600 Sk. Od Castello Banfi za to kúpite Brunello di Montalcino a ešte Vám niečo zvýši na jedno dobré Chianti.