VinoGallery 2005
Už siedmy ročník VinoGallery sa líšil od predchádzajúcich v mnohom. Vzhľadom na
rekonštrukčné práce prebiehajúce na nádvorí Starej radnice sa VinoGallery
presunulo na nádvorie Primaciálneho paláca. Rozčlenenie nádvoria na dve
samostatné časti umožnilo systematicky rozdeliť vystavované vína. V prednej
časti boli dve sekcie. V jednej ste mohli ochutnať šampiónov jednotlivých
výstav,...
ktoré prebehli v malokarpatskej oblasti. No a tá druhá bola určená pre tých, ktorí nemali doteraz možnosť ochutnať vína ocenené na Veľkej cene vín Slovak Gold. Návštevník minulých ročníkov VinoGallery vie, že každý ročník je v znamení určitej odrody. Tento krát padla voľba opätovne na Cabernet Sauvignon. A ten istý návštevník vie aj to, že vína predstavovanej odrody nie sú vystavované po celý čas, ale až v druhom „polčase“. Ani to však už nebola pravda. Priestor v zadnej časti nádvoria umožnil rozčleniť 104(!) vzoriek Cabernetu z celého sveta na Európu, Ameriku, Južnú Afriku a Austráliu a to hneď od otvorenia.
Vínam z VCV Slovak Gold sme venovali priestor v rámci spravodajstva z Veľkej ceny a navyše tam bolo veľa ľudí, tak som sa išiel pozrieť na malokarpatských šampiónov. Bol som viac-menej zvedavý na to, ako sa jednotlivé vína vyvíjali. Veď od niektorých výstav uplynulo aj pol roka. Nekonalo sa žiadne prekvapenie, snáď iba v pozitívnom zmysle. Nakoniec boli to vína, ktoré sa dokázali presadiť v silnej konkurencii na najvýznamnejších výstavách. Husársky kúsok sa podaril organizátorom, keď zaradili Mrvov Sauvignon, výber z hrozna 2004, ktorý zvíťazil na nitrianskom Agrovíne len pred pár dňami a to sa prehliadka Agrovína mala konať až za dva dni.
Tak ako je zvykom na VinoGallery, aj teraz sa prezentovali dvaja výrobcovia. Pezinský Ludvik a výrobca šampióna Slovak Gold v kategórii tokajských vín, firma Tokaj-vín, Trebišov. V zadnej časti nádvoria prebehlo slávnostné otvorenie s príhovorom primátora Hlavného mesta, pána Ďurkovského, zahrala skupina Fanny Fellows a dievčatá začali nalievať Cabernety z celého sveta. Najmä toho nového. Vína z Chile zastupovalo 25 vzoriek, Austrália 19 vzoriek, USA 13 vzoriek, Južná Afrika 9 vzoriek, Brazília a Argentína zhodne po 5 vzoriek a Mexiko, Kanada a Nový Zéland po jednej vzorke. Austráliu reprezentovali vína ako napr. Penfolds, Rosemount Estate či Lindemans. Zaujímavé bolo porovnanie vín z Austrálie, ktoré všetky mali južný charakter a bolo v nich cítiť dostatok slniečka, so vzorkou z Nového Zélandu, ktorý predsa len leží južnejšie(v chladnejšom pásme) a viac sa podobal našim Cabernetom. Škoda, že tých novozélandských nebolo viac. Porovnanie by malo väčšiu výpovednú hodnotu. Slovenské Cabernety neboli súčasťou „kabernetovej“ expozície, ale dali sa ochutnať v rámci Malokarpatských šampiónov či VCV Slovak Gold. Určite treba spomenúť aj talianskeho hosťa spoločnosť Bersano, ktorá predstavovala vína typické pre oblasť Piemonte( po Toskánsku, druhá najslávnejšia talianska oblasť). Vína Barbera d´Asti D.O.C. 2003, Barbaresco D.O.C.G. Riserva 1995 a slávne Barolo D.O.C.G. Riserva 1997. Pokiaľ môžem posúdiť toto Barolo nepatrilo k starej škole. Bol to skôr moderný typ, nie príliš adstringentný. Taliansku expozíciu štýlovo dopĺňal bochník vynikajúceho, vyzretého Parmezánu(Parmigiano Regiano). Celková hmotnosť bola 36 kg. Na prezentácii však stačila aj 16 kg polovica. K povinnej jazde patrila aj degustátorská súťaž. Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Rulandské biele, Muškát Moravský a Tramín červený. Kto ich zaradil v správnom poradí, postúpil do žrebovania o dobré vínko, ktoré odovzdávala minuloročná Kráľovná vína, Ľubica Kollárová.
Ak mám siedmy ročník VinoGallery zhodnotiť, nemôžem sa ubrániť dojmu, že sme boli svedkami nie len najvydarenejšieho ročníka VinoGallery, ale najvydarenejšej prehliadky vína v tomto roku vôbec.
Organizátori aj touto cestou ďakujú generálnemu sponzorovi spoločnosti
BigBoard a jej riaditeľovi Ivanovi Malinkovi.