Trophée Hubert 2006.
Somelierska elita zo Slovenska sa stretla vo štvrtok 6. apríla 2006 v hoteli Dukla v Bratislave na 1. ročníku somelierskej súťaže Trophée Hubert 2006. Organizátorom tohto jedinečného podujatia bola spoločnosť Hubert J.E., najväčší slovenský a významný stredoeurópsky výrobca šumivých vín. Záštitu nad podujatím prevzala Asociácia somelierov Slovenskej republiky. Do súťaže sa zapojilo 16 somelierov zo Slovenska. Medzi ťažkou konkurenciou napokon vyhral Matej Lacko, ktorý bude našu krajinu reprezentovať na Majstrovstvách Európy Trophée Ruinart vo francúzskom Remeši.
Svoje vedomosti a praktické zručnosti v jednotlivých disciplínách si preverili nielen skúsení somelieri pôsobiaci v gastronómii a somelierstve už niekoľko rokov, ale aj mladí študenti hotelových škôl, pre ktorých je somelierstvo zatiaľ iba koníčkom. Možnosť postupu na Majstrovstvá Európy Trophée Ruinart vo francúzskom Remeši vytvorilo výbornú súťaživú atmosféru a príjemné napätie.
zľava: Peter Peter Kecskés, Ing. Miroslav Tkáč(spoločnosť Hubert J.E., Sereď) Matej Lacko, Ing. Štefan Valovič(ASSR) a Gabriel Kollár.
Základná časť súťaže pozostávala z odborného písomného testu a popisu senzorických vlastností vzoriek vína. Do finále postúpili traja účastníci súťaže s najvyšším počtom bodov: Gabriel Kollár z hotelovej školy Nové Zámky, Peter Kecskés, somelier z hotela Devín a Matej Lacko, nezávislý somelier pôsobiaci v Prahe.
Finálovú časť tvorilo šesť disciplín, ktoré vypovedali o odbornej znalosti finalistov z oblasti ušľachtilých nápojov a cigár. Prvou disciplínou bol profesionálny servis sektu, pri ktorom porota hodnotila správny popis šumivého vína, otváranie sektovej fľaše, degustáciu a odporúčanie k jedlu. Nasledujúca disciplína prebiehala v anglickom jazyku a spočívala v odporúčaní vína k zvolenému menu. Treťou disciplínou bola degustácia jedného sektu, jedného vína a troch destilátov. Táto zaujímavá disciplína spočívala v rozpoznaní krajiny pôvodu jednotlivých ušľachtilých nápojov, popisu ich senzorických vlastností a odporúčanie k jedlu. Tí najodvážnejší sa pokúsili uhádnuť dokonca aj názov a výrobcu degustovaných nápojov. Najväčší záujem publika vzbudil servis cigár, ktorý predstavoval pre niektorých somelierov aj najťažší oriešok súťaže. Jedna zo súťažných disciplín prebiehala písomnou formou, a bola ňou oprava vínnej karty.
V poslednej disciplíne súťažili naraz všetci traja finalisti, čo vyvolalo naozajstné súťažné napätie. Jednalo sa o servis aperitívu pre 15 ľudí zo sektovej fľaše Magnum, Hubert Club brut 1,5l, pričom k žiadnemu poháru sa finalista nemohol vrátiť, a vo všetkých sektových pohároch muselo byť rovnaké množstvo šumivého vína.
Odborná komisia sa napokon zhodla na jednom víťazovi, Matejovi Lackovi. Víťazstvo v Trophée Hubert 2006 mu zaručilo postup na Majstrovstvá Európy Trophée Ruinart vo francúzskom Remeši. „Somelierstvo považujem za obohatenie života, pretože rozširuje obzor, či už v oblasti degustácie nápojov, alebo aj v celkovom vychutnávaní každodenných radostí, ktoré prináša život“ – týmito slovami okomentoval svoje víťazstvo Matej Lacko a dodal: „Vďaka takýmto súťažiam, ako aj vďaka niekoľkoročnému pôsobeniu Asociácie somelierov SR, sa Bratislava z hľadiska servisu vína dostáva postupne na vyššiu úroveň ako Praha a Viedeň.“
Moderátor Trophée Hubert 2006 Ivo Dvořák, skúsený somelier a víťaz Majstrovstiev sveta Habanosommelier 2004, zakončil podujatie slovami: “Úroveň súťaže Trophée Hubert 2006 ma naozaj prekvapila, a to som už somelierských súťaži zažil naozaj mnoho.“
Všetci prítomní odchádzali s pocitom príjemne stráveného popoludnia, počas ktorého sa dozvedeli veľa nového z oblasti servisu vína, sektu a iných ušľachtilých nápojov, ako aj servisu cigár.
Zdroj: Hubert J.E. s.r.o. Ja osobne mám síce výhrady voči kombinovaniu vína a tabakových výrobkov, a to aj v tom prípade že ide o ušlachtilé cigary. No Ivo Dvořák, ktorý dokázal zvíťaziť na Kube práve v podávaní cigár dokázal naozaj zaujať. Jeho prejav, vedomosti a názorné predvedenie servisu cigár treba oceniť.