Šumivé vína zažiarili v Národnom salóne vín
Včera sa začalo odborné hodnotenie 1. kola Národného salónu vín. Keďže hlavnou témou 1. kola sú vína, ktoré môžeme označiť ako letné. Celkom jednoznačne sem patria kategórie ružových vín a skoro dozrievajúcich bielych aromatických odrôd a to výhradne ostatného ročníka. Šumivé vína tak celkom nespadajú do žiadnej z uvedených kategórií, napriek tomu si ich v lete dokážeme užívať bez rozdielu farebnosti, ročníka či použitej odrody. V tomto roku bola po prvýkrát otvorená aj kategória perlivých vín, avšak čo sa týka výsledkov hodnotenia, šumivé vína ovládli prvé miesta v oboch hodnotiacich komisiách prvého dňa hodnotenia. Pritom prvé dve miesta patria jednému vinárstvu. Tipnete si ktorému?
Celkovo bolo do 1. kola hodnotenia Národného salónu vín prihlásených 166 vín. Najprestížnejšou kategóriou sú pre mňa šumivé vína v kategórii Brut, ktoré boli zastúpené 28 vzorkami. Spolu s 11 vínami sladšími ako Brut je to celkovo 39 vín.
Netuším koľko z uvedených vín sa nakoniec bodovo prepracuje do TOP 100, ale bez ohľadu na ne/účasť v Národnom salóne vín môžeme byť na naše šumivé víno hrdí a tešiť sa na šumivé leto.
Typicky letná kategória ružových vín bola rozdelená na kategóriu suchých vín a kategóriu polosuché a polosladké. Aj keď trendom ostatných rokov je postupné zvyšovanie zvyškového cukru, tento raz mala väčšie zastúpenie kategória suchých vín, v pomere 30:29.
V kategórii bielych vín mohli súťažiť vína suché, polosuché a polosladké. Celkovo ich bolo 49, pričom suchých bolo 31, polosuchých 15 a iba 3 polosladké.
Novinkou je kategória perlivých vín, v ktorej sa stretlo 19 vín, z toho 4 suché, ostatné sú polosuché a najmä polosladké.
Článok píšem v čase, keď hodnotenie ešte prebieha a konečné poradia TOP 100 vín bude možné vytvoriť až po zapísaní bodového ohodnotenia poslednej vzorky. Takže okrem štatistických údajov, všetko môže byť nakoniec inak, faktom však je, že šumivé vína doslova zažiarili.
V oboch komisiách, ktoré hodnotili šumivé vína sa najvyššie hodnoteným vínom stali sekty od Petra Matyšáka. V jednej komisii to bol Sekt Matyšák 2015 Brut a v druhej jeho dvojča, Sekt Matyšák 2015 Zero dosage. Kedysi dávno, v 90´rokoch 20. storočia, bol prakticky monopolným výrobcom Hubert J.E. a menším vinárstvam sa do šumivých vín moc nechcelo. Situácia sa postupne začala meniť a ak sa dnes pozrieme na výsledkovú listinu, najlepšie sekty vyrábajú práve menšie vinárstva. Na pozíciu najlepšieho sektu sa pomaly, ale iste vypracoval Peter Matyšák, ktorého sekty za ostatné roky prakticky nemajú konkurenciu. Na pomyselnom druhom mieste sa pre niekoho prekvapivo umiestnil sekt Opus zo Zámockého vinárstva, na päty im šliape Château Rúbaň, Dubovský & Grančič, Mrva & Stanko, Velkeer,... .
V kategórii vín s obsahom cukru viac ako 12 g cukru(extra sec, sec,....doux) sa o prvé miesto pobili Grand rosé 1933 od Château Topoľčianky a Pálffy Extra dry z Víno Nitra, pričom prvý znich sa stal najvyššie hodnoteným vínom. Château Topoľčianky majú medzi piatimi najvyššie hodnotenými vínami až 3 vzorky.