Rokovanie o Tokaji,povinnosť používať tokajskú fľašu.
V dňoch 23. - 24. februára 2006 sa uskutočnilo na pozvanie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Maďarskej republiky slovensko - maďarské rokovanie o prebiehajúcej harmonizácií pravných predpisov týkajúcich sa tokajskej vinohradníckej oblasti. Na rokovaní za slovenskú stranu sa zúčastnil zástupca Ministerstva pôdohospodárstva SR Ing. Zsolt Cserge, zástupcovia ÚKSÚP Bratislava riaditeľka Ing. Vitáriušová,Ing.Somorovský, Ing. Podžuban a zástupcovia výrobcov tokajských vín slovenskej časti Tokaja Ing. Macíková a Ing. Eftimov.
Prvý deň rokovania boli maďarskou stranou priamo v jednom z 21 tokajských združení v Tolcsve poskytnuté informácie o systéme evidencie a kontroly hrozna a vína.
Navštivili sa dva vinárske podniky a to vinárstvo OREMUS / španielský majiteľ firmy(Vega Sicilia – Ribera del Duero ! – jedno z najdrahších španielskych vín –pozn. red.)/ a štátny podnik Tokaj kereskedoház Rt., kde boli predvedené dva smery vo výrobe tokajských vín a to klasický spôsob výroby tokajských samorodných a výberových vín a nový spôsob výroby akostných prívlastkových vín z ohraničenej vinohradníckej plochy.
Druhý deň rokovanie pokračovalo na Mestskom úrade Sárospatak, najzakladnejšou požiadavkou z maďarskej strany bolo, aby aj na Slovensku existovalo Tokajské združenie, ktoré má v zmysle zákona č. 182/2005 o vinohradníctve a vinárstve prevziať činnosť tokajskej správnej komisie a vzájomne spoluprácovali pri dovoze a vývoze hrozna a vína do tokajskej oblasti, technologických postupov a sledovania kvality vín.
Ďalším návrhom bolo hľadať spôsob spoločného hodnotenia vín.
Mimo uvedeného sa dohodlo na prevzatí ďalších nižších pravných predpisov a používaní tokajskej fľaše na fľašovanie tokajských vín.
Na záver sa dohodlo o ďalšom rokovaní v slovenskej časti Tokaja a oboznámenie maďarskej strany o spôsobe evidencie a kontroly v rámci platných pravných predpisov SR.
Mať tak takúto pivničku,...
Systém kontroly v maďarskej časti vinohradníckej oblasti TOKAJ
Vinohradníci obrábajúci vinohrad nad 100 m2 a vinári vyrábajúci víno nad 1000 l sú zo zákona povinní byť členmi vinohradníckeho združenia ( alebo niektorí to prekladajú doslovne ako vinohradníckej obce).
Takéto vinohradnícke združenie ide zdola od členov, ktorí si volia správcu – tajomníka združenia.
Jednotlivé združenia majú 1000 –3000 členov a výmera vinohradov je 300 –600 ha
Činnosťou združenia je:
- evidencia vinohradníkov a vinárov,
- evidencia výroby hrozna, jeho osvedčenie pre výrobu vína
- evidencia výroby vína
- povolenie vývozu a dovozu hrozna a vína
- kontrola dodržiavania právnych predpisov
- monitoring ochrany viniča
- úprava technologických postupov výroby vína
- a iné
Počet združení je 21 a nad nimi je Národná rada Tokajských združení, ktorá má sídlo v meste Tokaj.
Národná rada kontroluje činnosť jednotlivých tokajských združení, riadi činnosť Komisie na hodnotenie vína a pracuje v rámci tvorby legislatívy zároveň spolupracuje s ostatnými Radami vinohradníckych oblasti.
Národná rada tokajských združení má voleného predsedu a podpredsedu, konkurzom zvoleného výkonného správcu a administratívneho pracovníka.
Riadi sa stanovami, ktoré si upravuje hlasovaním.
Mnohé slovenské právne predpisy sú iba v ich stanovách teda v nižších právnych predpisoch.
Na základe uvedeného sú stále tlaky z maďarskej strany aby systém na Slovensku bol rovnaký, nakoľko náš systém je riadený zhora nadol.
Čo sa týka kontroly kvality tokajských vín, tak isto je maďarská strana naklonená aby hodnotenie vín bolo priamo v Tokajskej oblasti, možnosť by bola aspoň zo začiatku na predhodnocovaní vín a neskôr sú za zriadenie spoločnej hodnotiacej komisie.
Náš právny systém zatiaľ tieto veci neumožňuje priamo vykonávať.
Autor: Ing. Mária Macíková
Pokiaľ ide o používanie fľaše na tokajské vína, problém nie je ani tak na maďarskej či na slovenskej strane (s výnimkou jedného slovenského výrobcu), ale ide skôr o ochranu pred používaním tokajskej fľaše na iné vína, najmä na Ukrajine a v Rumunsku. Ak dohoda vstúpi do platnosti jediný pre koho bude znamenať zmenu, bude firma J.&J. Ostrožovič. Na rozdiel od ostatných výrobcov, ktorí používajú klasický typ tokajskej fľaše, Ostrožovič používa vlastný typ, ktorý ale nezodpovedá historicky zaužívanému tvaru tokajskej fľaše. Pre Tokajské vína(tokajským vínom sa rozumie od samorodého súchého až po tokajskú esenciu) bude platiť povinnosť používať tokajskú fľašu, a naopak do tokajskej fľaše bude možné plniť výhradne tokajské vína.
Vo firme Oremus som zatiaľ nebol, ale štátny podnik Tokaj kereskedoház Rt. som navštívil tesne pred vstupom do EU. V tom čase ich kvalita Tokajského nebola až na takej úrovni aby nás mohli poučovať. Pozitívom však bolo, že Tokajské nechávali vyzrievať v podstatne väčších sudoch(až 500 L), ako dnes už prakticky nepoužívaný Göncsky sud(136 litrov). (pozn. red.)
Príspevok:
Zaujímavé je, že v jednej veci - fľaše sa ide presne dodržovať tradícia - ale v oveľa dôležitejšej - veľkosť nádob na vyzrievanie tokajského vína sa úpúšťa od tradičnej veľkosti sudov - pričom pre produkciu naozaj tradičného tokajského má sud mimoriadne veľký vplyv na podmienky (dotyková plocha dreva - ako faktor miery oxidácie) zrenia vína. Túto záležitosť by som nehodnotil ako čisto pozitívnu - je jasné, že má svoje kladné aj záporné stránky, ale keď sa hovorí o tradičnom tokaji a dodržiavaní výrobných postupov je zásah do veľkosti nádob oveľa dôležitejší ako do veľkosti a tvaru fľaše - pričom samozrejme neobhajujem J&J.