Ľadové víno je v kurze.
V závere uplynulého týždňa zasiahol Slovensko studený front a nočné a ranné teploty klesli dostatočne hlboko. Teplota nižšia ako -7 °C je totiž nevyhnutným predpokladom výroby ľadového vína. V tomto roku skúsilo svoje šťastie viacero vinárov. No iba v jednom vinárstve urobili 6(slovom šesť!) ľadových vín.
Do Topoľčianok som sa v tomto roku vybral kvôli ľadovému vínu už po druhýkrát. Doteraz mám v pamäti mráz, ktorý mi začiatkom januára zachádzal za nechty, pri fotení zberu ľadovej Frankovky. Ak si správne spomínam bolo vtedy -15 °C. V tomto prípade však príroda bola skúpejšia. Teplotné minimum dosiahlo hodnotu -8,1 °C a strapce boli síce zmrznuté, ale nebola na nich námraza vďaka ktorej v januári vznikli zaujímavé fotky.
Neviem ako to robia, ale v Topoľčiankach sa vinohradníkom darí udržať hrozno v perfektnom zdravotnom stave. Zmrznuté bobuľky hrozna sa v ústach vytvárali zvláštnu kombináciu chuti hrozna a chladu. Ako keď ochutnávate dreň. Na vylisovaný mušt som nečakal, ale zato som ochutnal mušt ľadového Alibernetu. Ako som sa neskôr dozvedel, Frankovka modrá dosiahla cukornatosť 33 °NM. Okrem Frankovky sa pod značkou Chateau Topoľčianky objaví ešte ďalších päť ľadových vín. Rizling vlašský z Nitrianskej VO dosiahol cukornatosť 34 °NM, ale zaujímavé budú určite ľadové vína z Južnoslovenskej VO. Rulandské šedé 29 °NM, Neronet 29 °NM, Alibernet 30°NM a Cabernet Sauvignon dokonca 31°NM.
tv