CLIMVINO - Ako klimatické zmeny ovplyvňujú vinohradníctvo
Celosvetová klíma sa menila v priebehu cyklov, ktoré trvali niekoľko tisícročí. Je to prirodzená klimatická zmena, ktorá je normálna. „Klimatická zmena“ je pojem, ktorý označuje mimoriadne rýchlu zmenu spôsobenú človekom. Práve v ostatných desaťročiach pozorujeme prudkú zmenu, ktorá je dôsledkom najmä ľudských aktivít.
Počas miliónov rokov klíma našej Zeme kolísala medzi teplými a studenými obdobiami. Dlhodobá zmena klímy môže byť dôsledkom niekoľkých prirodzených príčin. Patrí k nim napríklad sopečná aktivita, rozdiel v intenzite slnečného tepla alebo výkyvy pri obehu Zeme okolo Slnka.
Klimatická zmena predstavuje vážnu hrozbu pre naše životy, prírodné prostredie aj ekonomiku. Menej rozvinuté regióny a chudobnejšie skupiny obyvateľstva sú voči nej oveľa zraniteľnejšie, preto sa ich klimatická zmena dotkne najviac. Rastúca hladina morí zaplaví nižšie položené oblasti a prinúti ľudí opustiť svoje domovy, spraví z nich environmentálnych utečencov. Zmeny počasia spôsobia v mnohých oblastiach sveta nižšiu úrodu, čím sa zvýši cena potravín a zníži sa ich dostupnosť. Kvôli vysokým teplotám a menším úhrnom zrážok klesne hladina riek a vodných nádrží, čo bude mať za dôsledok nedostatok vody. Zmeny v povahe ročných období spôsobia problémy rastlinám a poľnohospodárstvu. Rôzny hmyz roznášajúci choroby bude mať viac času, aby sa rozmnožil a rozšíril. Problémom sú najmä invazívne druhy škodcov, ktoré v novom prostredí nemajú prirodzeného nepriateľa. Vyššia teplota oceánov ohrozuje koralové útesy, prirodzené prostredie morských druhov a znižuje počet rýb. To môže mať vážne dôsledky na rybolov. Následkom vyšších teplôt a nižšieho úhrnu zrážok sa zem vysuší a bude náchylnejšia na lesné požiare.
Aktuálne klimatické zmeny ovplyvňujú všetky oblasti, aj vinohradníctvo. Vďaka priaznivejšiemu podnebiu narastá rozloha vinohradov v Británii, veľmi populárne je tu najmä šumivé víno. Vďaka geologickému podložiu, ktoré je podobné oblasti Champagne, sú anglické šumivé vína vysokej kvality, aj keď majú osobitý špecifický charakter. Ako však bude vyzerať svetové vinohradníctvo o niekoľko desaťročí? Vo všeobecnosti sa očakáva, že podnebie v Európe bude postupne teplejšie a suchšie. Vinohradnícke pásmo sa bude postupne posúvať smerom k pólu a nadmorskou výškou smerom nahor. Mnohé terajšie vinohradnícke oblasti budú v budúcnosti nevhodné na pestovanie viniča z dôvodu vysokých teplôt a nedostatku vody. Klimatické zmeny určite výrazne ovplyvnia podobu svetového vinohradníctva a vinárstva, tak ako to bolo aj v minulosti. Starí Rimania považovali za najkvalitnejšie vína z gréckych ostrovov, v ranom novoveku poľskí šľachtici vyhľadávali naše uhorské vína, svetovú obľubu získali najmä vína francúzske, ale aj portské či víno z Madeiry.
Použitá literatúra:
Kovár, B., Benediková, L., Zajac, O. (2022) Klíma v dejinách. Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny, Premedia, Bratislava, 447 s., ISBN 978-80-8242-101-2.
Kompletné výsledky projektu CLIMVINO nájdete na web stránke www.climvino.eu
Projekt CLIMVINO je financovaný z projektu Program spolupráce Interreg V-A SK-AT: Zníženie rizika ochorení viniča pre lepšie a zdravšie hrozno – CLIMVINO (č. 305021X645).