Modul EMCS eColKo je tu pre Vás, uľahčí Vám tvorbu daňových hlásení a komunikáciu s Finančnou správou SR pre tovary podliehajúce spotrebným daniam (lieh a alkoholické nápoje, tabak a tabakové výrobky, energia a energetické výrobky).
Pre vinárske výrobky, je v evidencii k dispozícii sekcia, ktorá obsahuje časti ako kategória vína, vinohradnícka zóna, tretia krajina pôvodu a operácie s vinárskym výrobkom.
Hlásenie je možné editovať priamo, alebo vytvoriť importom z ERP ekonomických systémov, alebo z evidencie Daňového skladu - modul eColKo.
Nominačná súťaž hroznových vín pre Národný salón vín Slovenskej republiky 2025.
Spolok vinárov a fajnkoštérov Budmerice v spolupráci s Obecným úradom v Budmericiach vás pozýva na 27. ročník budmerickej výstavy vín, Fajnkošt.
Občianske združenie - Zápisom číslo 45 zo dňa 01.02.1974 a dodatku číslo 8, zo dňa 21.2.2006, ktorý vydal Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, je držiteľom označenia pôvodu: Tokajské víno. Členstvo v občianskom združení oprávňuje člena v zmysle zákona č. 469/2003 Z.z. pri splnení všetkých kritérií označovať svoj produkt ako Tokajské víno.
Združenie je združením fyzických a právnických osôb. Združenie ako právnická osoba dáva žiadosť o zápis označení pôvodu výrobkov pre vína vyrábané v Tokajskej oblasti nachádzajúce sa na území SR, chráni a presadzuje oprávnené záujmy členov združenia pri výkone práv v zmysle príslušného rozhodnutia Úradu priemyselného vlastníctva SR.
Firma Ostrožovič je najstaršou privátnou firmou na slovenskom Tokaji. Tohto roku oslavuje 25 výročie založenia firmy.
Od roku 1990 vyrábame kvalitné odrodové a výberové vína. V roku 1993 sme ako prví priniesli na slovenský trh sólo spracované vína z tokajských odrôd Furmint, Lipovina a Muškát žltý reduktívnou technológiou. Obhospodarujeme 55 hektárov vlastných rodivých tokajských vinohradov systémom integrovanej produkcie, ktorá je šetrná k ľuďom aj prírode. Na 4 hektároch ošetrujeme vinicu len BIO preparátmi. Z týchto plôch pochádza NATUR víno. Označenie Natur garantuje čistotu pri pestovaní hrozna. Tri skvosty z našej produkcie sa zaradili medzi tisíc najlepších vín sveta a každoročne sa naše vína pýšia medailami zo slovenských i medzinárodných výstav.
TOKAJ MACIK WINERY je progresívne vinárstvo, ktoré v roku 1995 nadviazalo na tradíciu štyroch generácií vinohradníkov a vinárov rodiny Macik. V srdci Vinohradníckej oblasti Tokaj, v dedine Malá Tŕňa nájde sídlo spoločnosti. Firma obhospodaruje a obnovuje vlastné vinohrady, kde sa venuje pestovaniu tradičných tokajských odrôd. Dnes rodina Macikovcov patrí medzi elitné vinárstva aj vďaka vinárskej tradícií, bohatým skúsenostiam a inovatívnym praktikám. O poctivej práci svedčí mnoho medailí na domácich a medzinárodných súťažiach vína. Vinýrstvo bolo ocenené 3x Vinárstvo roka a 5x Víno roka.
Firma Zlatý strapec, Anna Nagyová vo Viničkách pôsobí už od roku 1992 a patrí medzi najstaršie privátne vinárske firmy v Tokajskej vinohradníckej oblasti. Je užívateľom ochrannej známky označenia pôvodu a môže preto svoje výrobky deklarovať ako „Tokajské víno“. Firma obhospodaruje cca 6 ha vlastných vinohradov na ktorých pestuje tradičné tokajské odrody: Furmint, Lipovinu a Muškát žltý. Víno sa vyrába klasickou oxidatívnou metódou s využívaním modernej technológie. Vyzrieva v turfových pivniciach s kapacitou 45 000 l.vína. Za svoje vína získala firma radu ocenení na medzinárodných vinárskych výstavách, ako aj na domácich súťažiach vín. Súčasťou turfovej pivnice je degustačná miestnosť pre 20 ľudí, ktorá je v prevádzke po celý rok. V roku 2003 sa spoločnosti podarilo vybudovať mimoriadne krásny letný altánok s kapacitou 45 osôb, ktorý slúži ako miesto na ochutnávku vín podávaných so zemplínskou pikantnou špecialitou.
Tokaj & CO, s.r.o. je najväčším producentom tokajských vín. Vznikla 1.4.2007 po osamostatnení sa vinárskej prevádzky vo firme Galafruit & CO., s.r.o., ktorá po prvýkrát predstavila svoje výrobky na výstave Agrokomplex v Nitre v roku 2000. Kolekcia vystavených vín tu bola hodnotená ako najúspešnejšia a získala mimoriadnu cenu Agrokomplexu. V roku 1998 ako prvý výrobca predstavil inovačný výrobok Tokajský výber 6-putňový.
Tokajská spoločnosť Viničky vybudovala v areáli vinohradov moderné pivničné hospodárstvo s troma degustačnými miestnosťami a Vínnym archívom, ktorého súčasťou bude agroturistické oddychové centrum s prírodným amfiteátrom a besiedkami vo vinohradoch s možnosťou posedenia pri ohni. Komplex, umiestený umiestnený uprostred nekončiacich sa zelených vinohradov, Vám svojou podobou ponúka celoslovenský unikát ....
Firma Sanpo Vás pozýva do exkluzívnej Tokajskej vinárne pod vrchom Piliš. Určite Vás ovanie tajomný dych stáročí, ako aj priestor na objavné putovanie v tokajských pivniciach. V miestach kde dnes stojí Vináreň, začínala historická Tokajská vínna cesta. Cez päť stáročí nás delí od čias, kedy kolesá ťažkých furmanských vozov, ako suchozemské koráby zanechávali v histórii dávnoveku nezmazateľné stopy po celej hrdej dáme zvanej Európa.
Víno a Tokaj sa jej stali osudom a výrazne ovplyvnili jej životné smerovanie. Dnes si bez týchto dvoch fenoménov a svojej rodiny vôbec nevie predstaviť svoj život.
Priamo v srdci našej najteplejšej vinohradníckej oblasti, v Strekove sa uskutoční už V. ročník Strekovského festivalu vína. Okrem príjemnej zábavy a neopakovateľnej atmosféry budete môcť uprostred vinohradov ochutnať vína od 51 vinárov z 5 štátov Európy.
EÚ zaregistrovala Maďarsku názov Tokaj, následne vypukla doslova panika. K problému sa vyjadrilo Ministerstvo pôdohospodárstva prostredníctvom svojej hovorkyne, ZVHV, téme sa venuje spravodajstvo, Nový Čas nevynímajúc a už chýba snáď len vyjadrenie Jána Slotu, prípadne Anny Malíkovej. Nikde som však nevidel vyjadrenia vinárov. Najviac ma zaujímal názor Majky Macikovej, ktorá celú záležitosť vidí z úplne iného uhla.
Tokajská oblasť je posledný nevybrúsený drahokam z náhrdelníka veľkých vinohradníckych oblastí našej planéty. Už si presne nepamätám, kto je autorom tejto vety, ale viem, že to bol Američan. S dotyčným však plne súhlasím a nezabudnem ju spomenúť pri každej vhodnej príležitosti. Podľa mňa dokonale vystihuje postavenie tokajského. Tokajské víno je vo svete pojem, ktorý milovníci vína vyslovujú jedným dychom spolu s takými pojmami ako je Sauternes, Portské, či Bordaux. O sláve Tokajského veľa napovedá aj používanie slova tokaj francúzskymi, talianskymi, či austrálskymi vinármi. Taliani aj Francúzi sa museli chtiac – nechtiac používania názvu tokaj vzdať. U nás si v plnej miere ani neuvedomujeme aký klenot máme doma.
Počnúc januárom 2007, nesmie nikto okrem
Maďarska a Slovenska uvádzať na trh víno s označením Tokaj v akejkoľvek podobe.
Dotýka sa to dvoch oblastí. Francúzskeho Alsaska a talianskych oblastí
Friuli-Venezia-Giulia a Veneto. Kým Alsasania to majú vcelku jednoduché, stačí
im z názvu Tokay Pinot Gris vypustiť slovíčko Tokay, iná situácia je v
Taliansku. Považovanie talianskeho Pinotu grigio za taliansky Tocai je jeden z
najväčších omylov. V Taliansku sa označenie Tokai používa aj pre biele aj pre
červené víno.
Vedeli by ste mi poradiť, čí sa Tokajské víno hodí ku kačacej pečienke (Foie
gras) ? A ak hej, tak ktoré by ste odporúčali ?
Ďakujem.
Foie gras(čítaj
foa gra) je výraz používaný pre kačaciu alebo husaciu pečeň všeobecne, bez
ohľadu na spôsob prípravy. Foie gras sa radí medzi najväčšie delikatesy. Je
známych viacero spôsobov prípravy. Najčastejšie sa podáva ako predjedlo či už v
teplej, alebo studenej forme. Vhodným partnerom k tejto lahôdke sú prírodne
sladké vína. Môže to byť víno zo Saunternes, Tokajské, ľadové a slamové vína,
hrozienkové a cibébové výbery, prípadne bobuľový výber.
V dňoch 23. - 24. februára 2006 sa uskutočnilo na pozvanie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Maďarskej republiky slovensko - maďarské rokovanie o prebiehajúcej harmonizácií pravných predpisov týkajúcich sa tokajskej vinohradníckej oblasti. Na rokovaní za slovenskú stranu sa zúčastnil zástupca Ministerstva pôdohospodárstva SR Ing. Zsolt Cserge, zástupcovia ÚKSÚP Bratislava riaditeľka Ing. Vitáriušová,Ing.Somorovský, Ing. Podžuban a zástupcovia výrobcov tokajských vín slovenskej časti Tokaja Ing. Macíková a Ing. Eftimov.
Rokovania medzi Maďarskom a SR o tokajskej vinohradníckej oblasti priniesli slovenským vinárom právo na európskom trhu používať značku Tokaj, ale vyplynuli z nich aj povinnosti. Jednou z týchto povinností je ukončenie výroby dvojputňových výberov. Prechodné obdobie kedy je možné dopredať staré zásoby končí práve tento rok.
Výstava vín vo Viničkách. Nikdy som tam
nebol, ale v mojom povedomí je zapísaná ako špeciálka tokajských vín. Keď sa mi
naskytla príležitosť ísť do Viničiek ako degustátor, nenechal som si ju ujsť.
Príchod je plánovaný na utorok večer. Prichádzam pred bránu školy, kde sa má na
ďalší deň konať oborná degustácia. Vrátnikovi vravím, že som prišiel na
zajtrajšiu degustáciu a ten mi s údivom oznamuje, že degustácia bola dnes.
Zdesenie, panika, okamžite kontrolujem dátum na telefóne a rozmýšľam čo som
poplietol. Našťastie, poplietol to vrátnik.
V predchádzajúcom článku o výstave tokajských vín vo Viničkách som sa Vám snažil
priblížiť atmosféru odbornej degustácie. Dnes sa trochu bližšie pozrieme na dve
slovenské vína. Jedno je od spoločnosti TOKAJ vín, s.r.o.(Macíkovci) a
reprezentuje reduktívne tokajské výbery(renesančné tokajské) a druhé od
Galafruit & Co, s.r.o. Tieto dve pivnice susedia a sú od seba vzdialené iba
pár metrov. Na porovnanie som vybral dve 5 putňové vína ročník 1993 a 2000.