Vino Tirnavia 2012 výsledky súťaže
V sobotu 17. marca sa uskutočnila odborná degustácia už desiateho ročníka súťaže Víno Tirnavia. Oproti predchádzajúcim ročníkom nastalo v organizácii výstavy Víno Tirnavia niekoľko zmien, ktoré priblížili úroveň výstavy k úrovni významných medzinárodných súťaží.
V prvom rade sa zmenilo miesto degustácie. Po rokoch strávených v priestoroch strednej školy sa výstava preniesla do predsa len vyhovujúcejších priestorov hotela Holiday Inn Trnava. Veľká vzdušná miestnosť, vyhovujúce osvetlenie, optimálna teplota v miestnosti a možnosť vychladiť vína na presne stanovenú teplotu ako aj ústretovosť managementu a pomoc personálu. To všetko boli atribúty, ktoré umožnili úroveň hodnotenia posunúť o triedu vyššie.
Enológom súťaže bol Robert Müller, uznávaný enologický konzultant, ktorý má skúsenosti z usporadúvania výstav na medzinárodnej úrovni. Bol enológom súťaže SauvignonFórum v Mikulove, zúčastnil sa na mastertastingu awc-vienna, hodnotil na Terravino Izrael a podobne.
Vino Tirnavia v priestoroch Holiday Inn | Práca v degustačnej komisii | Mastertasting Vino Tirnavia |
Do súťaže bolo prihlásených 513 vzoriek vín, ktoré boli posudzované v 10 komisiách. Na jednu komisiu teda pripadlo od 50 do 53 vzoriek vín čo je približne o 10 vzoriek menej ako požadujú pravidlá Národného salónu vín.
Bezprostredne po odovzdaní posledného degustačného hárku boli všetky hárky zapečatené a každý predseda komisie podpísal protokol s úplným hodnotením jeho komisie. Jedna kópia ostala u organizátorov, jedna kópia u enológa súťaže a po jednej kópii dostali predsedovia degustačných komisií. Týmto bola zabezpečená maximálna úroveň nestrannosti a neovplyvniteľnosti výsledného hodnotenia.
Po skončení degustácie bola od viacerých degustátorov počuť chvála na úroveň výstavy. Niektorý z nich ju dokonca označili ako najlepšie zorganizovanú výstavu na Slovensku. Rád by som s týmto tvrdením súhlasil, ale ako človek zo zákulisia výstavy viem o viacerých veciach, ktoré by sa dali a mali zmeniť. Snahou organizátorov je posunúť úroveň výstavy najďalej ako sa len dá. Už tento ročník bol veľkým posunom oproti minulosti a na budúci rok príde k ďalšiemu posunu úrovne podujatia, ktoré tak nadobudne úplne nový rozmer.
Na súťaž bolo prihlásených 513 vzoriek, ktoré boli rozdelené do ôsmych kategórií. Najpočetnejšou bola kategória bielych suchých vín, ktorých bolo prihlásených do súťaže 190. Na druhom mieste boli suché červené vína v počte 136. Biele vína polosuché a polosladké reprezentovalo 94 vzoriek. Ružové vína boli rozdelené na suché(kategória 3) a polosuché a polosladké (kategória 4). Suché ružové vína prevažovali nad ružovými ostatnými v pomere 29:21. Sladkých vín sa podarilo zozbierať 30 vzoriek. Červených ostatných bolo prihlásených iba 9 vzoriek a šumivých iba 4 vzorky. V týchto kategóriách preto v zmysle štatútu nebol udelený titul šampióna ani víťaza kategórie. V rámci ročníkov, bol najvýraznejšie zastúpený ročník 2011, až 443 vzoriek. Nevydarený ročník 2010 reprezentovalo 25 vzoriek a na porovnanie ročník 2009 31 vzoriek. Z ročníka 2008 bolo prihlásených 5 vzoriek a z ročníkov 2007, 2006 a 2005 po jednej vzorke.
V rámci prívlastkov jednoznačne dominovali vína s prívlastkom výber z hrozna(178 vzoriek), v tesnom závese s prívlastkom neskorý zber(170 vzoriek). Ďalšie prívlastky boli v poradí akostné(82), bobuľový výber(38), kabinetné(21), hrozienkový výber(7), slamové víno(4) a ľadové víno(3). Rozdelenie podľa obsahu zvyškového cukru vedú suché vína, 335 vzoriek, polosuchých je 61, polosladkých 63 a sladkých vín je 30.
Výsledky súťaže:
Šampión – kat. I. – Vína tiché biele suché
Rizling vlašský, r. 2011, výber z hrozna, Peter Ratúzky, Vinosady
Šampión – kat. II. – Vína tiché biele polosuché, polosladké
Devín, r. 2011, hrozienkový výber, Vinárstvo Peter Podola, Kopčany
Šampión – kat. III. – Vína tiché ružové suché
Cabernet Sauvignon rosé, r. 2011, akostné, Michal Sadloň, Limbach
Šampión – kat. IV. – Vína tiché ružové polosuché, polosladké
Frankovka modrá rosé, r. 2011, výber z hrozna, polosladké, Elesko, a.s., Bratislava
Šampión – kat. V. – Vína tiché červené suché
Petit Merle, r. 2009, akostné značkové, Elesko, a.s., Bratislava
Šampión – kat. VII. – Vína tiché sladké biele, ružové, červené
Cabernet Sauvignon rosé, r. 2011, bobuľový výber, Víno Mrva&Stanko, a.s., Trnava
Víťaz kategórie VI. – Vína tiché červené polosuché, polosladké
Rimava, r. 2009, bobuľový výber, Karol Braniš, Dolné Orešany
Cena primátora mesta Trnava - za najvyššie hodnotený Rizling rýnsky
Rizling rýnsky, r. 2011, výber z hrozna, MAVÍN Martin Pomfy, Vinosady
Cena predsedu Trnavského samosprávneho kraja - za najvyššie hodnotený Modrý Portugal
Modrý Portugal, r. 2011, výber z hrozna, Karol Braniš, Dolné Orešany
Cena Spolku Svätého Vojtecha - za najvyššie hodnotené Veltlínske zelené
Veltlínske zelené, r. 2011, neskorý zber, Vinárstvo Durdovanský, Vinosady
Cena predsedu združenia Malokarpatská vínna cesta - za najvyššie hodnotenú kolekciu minimálne 3 vín od jedného výrobcu vyrobených z hrozna z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti
Víno Mrva&Stanko, a.s., Trnava
Cena Ing. Doroty Pospíšilovej, PhD. - za najvyššie hodnotené víno vyrobené z novovyšľachtených slovenských odrôd
Devín, r. 2010, slamové víno, Žitavské vinice, Úľany nad Žitavou
Z 513 prihlásených vín bolo udelených 40 zlatých a 124 strieborných medailí.
Kompletné výsledky súťaže na stiahnutie(230 kB)