Vinárska liga naopak.
Po dvoch úspešných kolách, kde nás dokázali Moraváci poraziť iba v kategórii
sladkých vín, sme si akosi už zvykli na fakt, že sladké vína ”umí” najmä Olda
Drápal a že v bielych suchých a v červených vínach to dokážeme lepšie my. Ale po
poslednom kole, ktoré sa konalo v Pezinku, nastal obrat o 180°. Česká výprava
dokázala znížiť stav na 2:1 a to v kategóriách, kde to nikto nečakal. Kategóriu
bielych suchých a červených vín dokázali vyhrať moravský vinári, za Slovensko
znižoval Miroslav Dudo v kategórii prírodne sladkých vín.
V kategórii bielych suchých vín zvíťazil Radek Baloun z Velkých Pavlovíc. Na naše pomery netradičná odroda Hibernal. Radek Baloun patrí k moravskej vinárskej špičke. Je jednoznačne najúspešnejším českým vystavovateľom v zahraničí. Na Vinalies Paris aj na Concours Mondial de Bruxelles už získal zlato(dobrá príprava na ČS ligu). Druhé miesto získal opäť Moraravák, Milan Súkal, Bonus Eventus s Rizlingom rýnskym 2005, výber z hrozna a tretie miesto obsadil mikulovský Tanzberg so Chardonnay 2005 výber z hrozna. Najlepším slovenským vínom bol až Sauvignon 2005 neskorý zber, Víno Mrva & Stanko.
V kategórii červených vín víťazí opäť Moravák. Josef Valihrach z obce Krumvíř, získava titul šampióna červených vín pre svoje Rulandské modré 2003 výber z hrozna.
Paradoxne moravákom berieme bod práve v “ich” kategórii. Šampión vín s prírodným zvyškovým cukrom je z Modry. Ľadová Feteasca regala 2005 od Miroslava Duda. Toto víno bolo mňa vicešampiónom výstavy vín Vitis Aurea Modra 2006. Pre Miroslava Duda je úspech o to väčší, že sa mu podarilo poraziť Oldu Drápala. Ten skončil tesne za ním s Tramínom červeným 2003 slamovým vínom.