Terravino Izrael, najväčší úspech moravských vinárov.
Pod patronátom Medzinárodnej organizácie pre víno a vinárstvo O.I.V. (www.oiv.org), sa v novembri konala medzinárodná súťaž The Mediterranean International Wine & Spirits Challenge, Izrael. Súťaž už tradične usporadúva team slávneho promotéra celého radu svetových súťaží Raúla Castellaniho z Argentíny. Veľký úspech sa podarilo dosiahnuť vinárom spoza rieky Moravy. Okrem šampióna bielych vín sa im podarilo získať aj titul absolútneho šampióna súťaže. Stala sa ním ...
Absolútnym medzinárodným šampiónom súťaže Terravino Mediterranean International Wine & Spirits Challenge v Izraeli sa po troch dňoch anonymného hodnotenia, za účasti medzinárodných komisárov zo 14 štátov sveta stala Pálava Private Selection 2007 Výběr z bobulí, od spoločnosti Vinselekt Michlovský z Rakvíc, ktorá súčastne získala jednu z 18 veľkých zlatých medailí!
Potvrdením mimoriadneho úspechu je aj titul šampióna bielych vín ktorým sa stalo Neuburské 2007, výber z hrozna, od Tomáša Krista z Milotíc. Celkovo sa Moravákom podarilo získať 8 zlatých medailí.
„Nevzpomínám si na jiný případ, kdy by moravské víno vyhrálo absolutního mezinárodního šampiona na některé z velkých světových soutěží,“ radostne komentoval výsledok člen medzinárodnej poroty a partner súťaže JUDr. Luboš Bárta. „To, co se nyní povedlo doc. Miloši Michlovskému je excelentní úspěch, kterému věnovala pozornost televize, noviny, úspěch, o němž se opravdu hodně hovoří. O skvělé reprezentaci vín našich vinařů svědčí i další šampion mezi bílými víny od Tomáše Krista a žeň dalších zlatých medailí. Výborné bodové hodnocení vysoko nad limitem pro stříbrné medaile získala i řada dalších našich vín, ale pravidla OIV bohužel stanoví, že oceněna může být jen třetina soutěžících vzorků, takže pořadatelé museli seznam medailí utnout za 187.vínem. Pořadatelé i mezinárodní porotci vysoko ocenili naši národní účast a záviděli našim vinařům systém, který jim umožnil vína společně poslat a celně odbavit. Opakovaně jsem jej musel vysvětlovat. Díky dlouhotrvající systematické „diplomatické“ přípravě byl letošní ročník Terravina zařazen do systému zahraničních akcí Vinařského fondu, jehož finanční podpora umožnila účast celkem patnácti vinařům a vinařským podnikům s 51 soutěžními víny, která soustředilo a společně distribuovalo Národní vinařské centrum ve Valticích. Česká republika se tak stala druhou nejpočetněji zastoupenou vinařskou zemí o tři vzorky před Španělskem i před Argentinou!“
Šampiónom červených vín sa stalo bordeauxské Château Léoville Poyferré 2003 zo Saint-Julien-Beychevelle, najlepším sladkým vínom je rakúsky cibébový výber TBA Chardonnay barrique Grand Reserva 2002 od Hafnera z burgenlandského Mönchhofu pri Neusiedlersee, najlepším šumivým vínom je Champagne Nicolas Feuillatte Brut Blans de Blancs Millesime 2002.
Šampiónom medzi rok od roku lepšími izraelskými vínami sa stalo s veľkou zlatou medailou druhé najväčšie izraelské vinárstvo Barkan Wine Cellars Ltd. z kibucu Hulda, za Barkan Reserve Cabernet Sauvignon 2005, veľkú zlatú medailu za najlepšie izraelské košer víno, získalo butikové vinárstvo Gvaot z osady Shiloh v oblasti Shomron so svojim červeným cuvée Massada Gvaot 2006.
Slovenským vínam sa podarilo získať celkovo 5 medailí. Na minuloročný úspech nadviazal Fedor Malík a synovia a spoločnosť Villa vino Rača , keď sa im opäť podarilo získať zlatú medailu. Fedor Malík a synovia za Hron 2007 a Villa vino Rača za Rizling rýnsky 2006 Limited. Tretiu zlatú pripojila spoločnosť Víno Mrva & Stanko za červené víno(!) Cabernet Sauvignon 2006, bobuľový výber. Striebro taktiež za Cabernet Sauvignon 2006 získala aj spoločnosť Janoušek a Karpatská perla za Dílemúre Devín 2007.
Autor: JUDr Luboš Bárta, upravil tv