Slovenské vína vo Viedni
V rakúskom Klosterneuburgu sa skončilo hodnotenie vín jednej z najväčších svetových súťaží, AWC Vienna. Milým prekvapením je počet prihlásených slovenských vín. Napriek faktu, že vína sa v ostatnom roku urodilo menej, čo potvrdzuje aj rekordne nízky počet vzoriek na slovenských súťažiach, počet slovenských vín na AWC Vienna dosiahol nový rekord.
Po fantastickom minuloročnom úspechu slamového Devínu od Chateau Topoľčianky bola motivácia našich vinárov zrejme o niečo väčšia a tak 45 vinárov prihlásilo celkovo úctyhodných 278 vín. Takéto zastúpenie nemali doteraz slovenské vína na žiadnej významnej zahraničnej súťaži. Samotná súťaž pritom po prvýkrát v histórii zaznamenala mierny prepad počtu prihlásených vín, keď sa z minuloročných 12.352 vín od 1.885 vinárov, zredukoval počet na 11.611 vín od 1.708 vinárov.
Hodnotenie vín prebiehalo počas dvoch augustových týždňov v priestoroch vyššej ovocinársko-vinárskej školy v Klosterneuburgu. Na súťaži sa každoročne zúčastňuje viacero degustátorov zo Slovenska. Ingrid Vajcziková strávila v Klosterneuburgu dva dni.
V priebehu prvého dňa sme hodnotili 160 vzoriek vín. Na druhý deň to bolo "iba "140 vín.
Prvý flight boli vína bez uvedenia odrody. Pravdepodobne vína z južnej hemisféry. Južná Afrika, Čile, možno Argentína. Ťažšie ovocné, ale veľmi pekné a zaujímavé arómy.
Na rizlingovom flighte som si doslova pošmakovala. Mali sme krásne rakúske a nemecké rizlingy. Prvý deň som bola trochu rozčarovaná z ružových vín. Boli to veľmi vážne južanské roséčka, ktorým chýbala vzletnosť, ľahkosť a sviežosť na akú sme zvyknutý u nás. Okrem toho sme mali aj šumivé vína a musím povedať že boli naozaj zaujímavé. Jedno zo šumivých vín bolo jahôdkové. Veľmi výrazné lesné jahôdky. Chutilo znamenite, ale traja z porotcov ho vyradili kvôli korku. Je to na zváženie, pretože tento typ vín sa robí z priamorodiacich hybridov a prísne európsky vzaté to nie je víno, ale patrí do kategórie ovocných vín, korok sa mu však rozhodne vytýkať nedal.
Druhý deň som mala Sauvignon blanc. Ak by bolo víno v čiernom skle tak ho označím za Cabernet Sauvignon. Veľmi zaujímavé, výrazné paprikové arómy. Krásnym zážitkom boli vína z odrody Zweigeltrebe. Tie boli nádherné, už dávno som si tak nepochutila na červených vínach. Jedno krajšie od druhého. Harmonické komplexné, plné ovocia, čerešní višní a čokolády. Mala som problém všetkým nedať medailu. Záver patril sladkým vínam. Krásne voňavé, mala som pocit, že tam bolo aj niečo zo Slovenska. Aspoň podľa štýlu. K dobrému pocitu z degustácie prispela aj veľmi príjemná atmosféra, takže na awc sa veľmi rada vrátim aj o rok.
Kritickejší názor má Peter Handzuš. Podľa jeho vyjadrenia je tak vysoký počet vín na súťaži na úkor celkovej kvality vín. Nuž ťažko nesúhlasiť. Medzi tak vysokým počtom vín sa zákonite musia objaviť aj slabé vína.
Druhé kolo hodnotenia, master tasting, sa bude konať 4. septembra v Klosterneuburgu. Z každej súťažnej kategórie postúpilo najlepších 6 vín a z nich budú komisie vyberať celkového víťaza kategórie a šampiónov súťaže. Je to jedna z najlepších degustácií akú možno zažiť. Výber približne 200 najlepších vín z viac ako 11.000 je krásna, ale aj náročná práca.
Čiastočné výsledky súťaže budú známe koncom septembra, ale zoznam víťazov kategórií a šampiónov súťaže bude slávnostne vyhlásený až počas Wine Gala Night vo viedenskom Rathause, na prelome októbra a novembra.
Wine Gala Night je výhradne na pozvánky, ale v októbri vyžrebujeme dvoch čitateľov, ktorí sa budú môcť Wine Gala Night zúčastniť.