Ako sme dopadli na AWC Vienna 2017
Počet vzoriek vín na súťaži AWC Vienna sa stabilizoval niekde na úrovni 13.000 vín. Oficiálne číslo zvykne byť tesne pod touto hranicou. Mal som pocit, že aj počet slovenských vín našiel svoju limitu, avšak tento rok to bolo zase o niečo viac vín. V predchádzajúcom článku som písal o 363 vínach, aktuálne číslo hovorí dokonca o 374 vínach. Najlepšie skončilo vinárstvo Château Topoľčianky.
Aj keď v tejto chvíli nemôžem publikovať úplné výsledky súťaže, môžeme si pozrieť aspoň medailové vína. Celkovo sa na súťaži zúčastnilo 374 slovenských vín zo 61 vinárstiev. Najvýraznejšie bol zastúpený ročník 2016, konkrétne 219 vínami. Zaujímavosťou je, že okrem bielych a ružových bolo v súťaži aj 8 červených vín ročníka 2016. Šesť z nich získalo striebornú medailu, pričom najvyššie bol hodnotený Cabernet Sauvignon 2016, výber z hrozna, Movino.
Ročník 2015 mal zastúpenie v podobe 111 vín. Ostatné ročníky mali skôr symbolické zastúpenie, pričom v ročníkoch 2014, 2013 a 2012 prevládali červené vína, staršie ročníky od 2011 až do 1990 boli výhradne prírodne sladké vína s dominantným zastúpením oblasti Tokaj.
Medailová žatva
Zlatú medailu získalo celkovo 39 vín, čo je za ostatné 3 roky percentuálne najväčší zisk zlatých medailí, ale zároveň to znamená pokles zisku strieborných medailí. Celkovo získalo niektorú z medailí 52% vín.
Slovensko - krajina bielych a ružových vín?
Z 39 zlatých medailí získali biele vína 10 medailí, pričom najvyššie bodové hodnotenie dostali zhodne vína Noria z Frtus winery a Pálava z Pivnice malé Ripňany
Z ružových vín bodovalo iba jedíné víno, Tri ruže z vinárstva Velkeer.
Červené vína získali celkovo 14 zlatých medailí. Najvyššie sa umiestnil Dunaj 2015 zo Château Topoľčianky, ktorý sa stal najvyššie hodnoteným slovenským vínom a ako jediný zástupca sa zúčastnil mastertastingu. Ak ma neprezradíte organizátorom, tak vám pošepkám, že skončil v prvej trojke, avšak na akom mieste v tejto chvíli neviem ani ja.
Medzi šumivými vínami bodovali dve vína, Sekt 1933, Prestige cuvée Brut od Château Topoľčianky, postavený na pinotoch a Grand Blanc od spoločnosti Hubert J.E., postavený na ryňáku. Vo vzájomnom súboji bol o polbodové prsia lepší Grand blanc z Hubertu.
Prírodne sladké vína bojovali vo viacerých kategóriách. Najvyššie hodnoteným bol Tokajský výber 5 putňový ročníka 2007 a tesne za ním sa umiestnil Tokajský výber 6 putňový ročníka 2006, oba z Tokaj & Co. Z netokajských vín bolo najvyššie hodnotené Veltlínske zelené 2015, ľadové víno, Karpatská Perla.
Asi najväčším smoliarom súťaže bol Rizling vlašský 2015, ľadové víno od Vinopa Vinné, ktorému ku zlatu chýbala jediná desatina bodu. Dve desatiny pod zlatom skončili ďalšie 4 slovenské vína.
Château Topoľčianky sú TOP
Najúspešnejším vinárstvom na tohtoročnom AWC Vienna je jednoznačne Château Topoľčianky. Celkovo získali 4 zlaté medaile, z toho jedného finalistu a jedno pódiové umiestnenie. Navyše Château Topoľčianky sa stali najuniverzálnejším vinárstvom. Zlatú medailu si odnášajú za tri rôzne kategórie. Biele, červené a šumivé.
Rovnako po štyri zlaté medaile si odnáša aj Tokaj & co(len sladké tokajské vína) a Vins winery(trochu prekvapivo sú všetky medaile za červené vína).
Pravidelne úspešné Žitavské vinice si tentokrát odnášajú "len" 3 zlaté medaile a za skokana roka by som označil HR winery, ktoré taktiež získali 3 zlaté medaile.
Úplný zoznam zlatých medailistov
Château Topoľčianky Tokaj & co Vins winery HR winery Žitavské vinice Elesko Frtus Winery Golguz Karpatská Perla Pivnica Malé Ripňany Almazia winery | Dunaj Tokajský výber 5 putňový Pinot Noir Dorferdon Muskat ottonel 42 Genesis Noria Chardonnay Klassik Veltlínske zelené ľadové víno Pálava Pinot Noir exclusive | 2015 2007 2015 2015 2012 2013 NV 2016 2015 2015 2015 2015 | Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold | Finalista |
Na záver chcem zablahoželať všetkým medailistom a zároveň poďakovať všetkým vinárom, ktorí svojou účasťou podporili súťaž.