Le Vieux Donjon 2005, Chateauneuf du Pape.
Americký WineSpectator pravideľne uverejňuje zoznam TOP 100 vín sveta. V roku 2007 sa na prvom a treťom mieste umiestnili vína z apelácie Chateauneuf du Pape. Už som síce zopár dobrých červených vín z tejto apelácie ochutnal, nikdy sa však u mňa neprebojovali TOP X. O to väčšia bola moja zvedavosť keď som dostal fľašu Chateauneuf du Pape Le Vieux Donjon, ročník 2005. Presne to isté víno ktoré Američania ocenili tretím miestom svojho rebríčka.
Sú vína ktorých ochutnanie si nechávam na zvláštne príležitosti a sú vína ktoré ochutnávam bežne. Le Vieux Donjon som si nechal na piatkový večer na chate.
Farba vína je rubínovo čerešňová. Nadpriemerne intenzívna, komplexná vôňa vína veľkého ročníka 2005. Tento typ vône sa dosť ťažko definuje. Má v sebe niečo z bordeaux vín. Spočiatku je identifikovateľné červené ovocie ako je čerešňa, neskôr ide do čierneho ovocia, konkrétne černíc. Po celý čas je tam čosi, čo celkový dojem posúva úplne mimo ovocných vôní. Bylinky sú viac menej jasné, ale je tam ešte čosi. Už som to niekde cítil, ale nie a nie na to prísť. Keď príliž dlho ťahám vôňu do nosa postupne prejde do tých byliniek. Tá vôňa sa však stále stupňuje, až do momentu keď som to našiel. Tymián a aromatická hľuzovka. S vôňou som sa hral dosť dlhý čas a ochutnanie odkladal až do momentu kým som vôňu nedokázal pomenovať. Na prvý hlt sa preto už veľmi teším.
Chuť je pevná, výrazne minerálna, ušachtilá a elegantná. Z ovocia sa objavuje skôr to červené ovocie, červené maliny, dužina čerešne, v dochuti kyselkavé lesné ovocie, ešte nie celkom vyzretá kyslastá černica. To hlavné som však ešte nespomenul. Mohutná tanínová štruktúra s ušľachtilou textúrou tak ako ju poznáme z bordeaux vín ročníka 2005, podporená rovnako výraznou mineralitou. V dochuti po odoznení kyselkavých černíc, zostáva zmes byliniek(mám chuť ich označiť ako Provance). Toho tymiánu je však najviac a neustále sa bije s tartufami v elegantnom súznení.
V zhode s ročníkom a odrodovou skladbou je víno... Nenapadá ma výstižný slovenský ekvivalent slovíčka „drinkable“, pretože „pitné“ mi tam nesedí. Je proste vhodné na pitie už teraz, ale pred sebou má ešte zopár rokov. Plánujem si obstarať aspoň 6 fliaš a každý rok sa dozvedieť o vína čosi nové. Nechcem víno porovnávať s bordeaux vínami, myslím, že až takú životnosť nedosiahne. Wine Spectator zaradil víno na 3. miesto v TOP 100 vín v roku 2007.
Víno vyrába Lucien Michel a manželkou Marie José od roku 1979. Červené Chateauneuf du Pape je kupážou odrôd Grenache 75%, 10% Syrah, 10% Mourvedre a 5% Cinsault. Po fermentácii víno vyzrieva 6 mesiacov v cementových tankoch a následne 12 mesiacov vo veľkých drevenných sudoch.
Ak som v úvode napísal, že zatiaľ sa žiadnemu Chateauneuf du Pape nepodarilo dostať sa do mojej TOPky. Nevediem si presnú štatistiku, ale Le Vieux Donjon sa dostal do TOP 20. Je to veľké víno, veľkého ročníka.
Víno na hodnotenie poskytla spoločnosť BUDAN.
tv