Na tažších pôdach sadíme vinič aj na jar
Sadeniu viniča predchádza hlboké spracovanie pôdy, vyhnojenie pozemku organickými a minerálnymi hnojivami, v prípade potreby aj úprava pH, na svahoch terasovanie pozemku. Dôležitá je správna voľba sponu a smeru radov, ako aj výber vhodných kultivarov na vhodnom podpníku. Na jeseň sadíme od októbra do nástupu mrazov, na jar až do mája.
Jesenné vysádzanie uprednostňujeme na ľahších a na suchších pôdach, sadenice využijú zimnú vlahu, pôda lepšie priľne ku koreňom, prírastky sú v prvom roku dlhšie a percento ujatia je na takýchto pôdach vyššie ako pri jarnom vysádzaní.
Na ?ažších pôdach a tam, kde máme možnos? doplnkovej závlahy, uprednostňujeme jarné vysádzanie. Zatiaľ čo pri jesennom vysádzaní zalievame iba vtedy, ak je pôda suchá, pri jarnom je dôkladné zalievanie nevyhnutné. Na ...
Jesenné vysádzanie uprednostňujeme na ľahších a na suchších pôdach, sadenice využijú zimnú vlahu, pôda lepšie priľne ku koreňom, prírastky sú v prvom roku dlhšie a percento ujatia je na takýchto pôdach vyššie ako pri jarnom vysádzaní.
Na ?ažších pôdach a tam, kde máme možnos? doplnkovej závlahy, uprednostňujeme jarné vysádzanie. Zatiaľ čo pri jesennom vysádzaní zalievame iba vtedy, ak je pôda suchá, pri jarnom je dôkladné zalievanie nevyhnutné. Na výsadbu používame len prvotriedne jednoročné alebo dvojročné sadenice s dobre vyvinutou koreňovou sústavou a vyzretými výhonkami. Len v ojedinelých prípadoch, napríklad pri nedostatku sadeníc, používame viničové štepy priamo zo stratifikačnej debny. Percento ujatia je však oveľa nižšie a závisí od kvality pôdy a dostatku vlahy.
Pred výsadbou sadenice upravujeme nožnicami. Na koreňovom kmienku odstránime všetky rosné korienky v mieste štepenia a hlavné korene na spodnej časti skrátime asi na 50 až 60 milimetrov. Vrchný výhonok skrátime na dva púčiky. Ak má sadenica viac výhonkov, vyberieme najsilnejší a ostatné odstránime. Počas prípravy chránime sadenice pred vysúšaním koreňov prikrývaním vlhkým materiálom. Vhodné je namáčanie sadeníc do zmesi zemitej kaše alebo aj namočenie na 24 hodín vo vode.
K predvýsadbovej príprave patrí aj parafínovanie, pri ktorom vrchnú čas? sadeníc (120 až 150 milimetrov) namáčame do parafínu teplého 70 až 75 °C. Pri takejto úprave nie je potom potrebné sadenice po výsadbe kopcova?.
Vysádzame do jám, ktoré by mali ma? priemer asi 0,2 až 0,3 a hĺbku 0,4 metra vedľa kolíka v smere radu. Sadenice umiestnime do stredu jamy tak, aby bol ich vrchol 5 až 7 centimetrov nad úrovňou terénu. Korene zasypeme asi do polovice a zalejeme. Môžeme prida? aj dobre vyzretý kompost. Na hnojenie do jám nikdy nepoužívame čerstvý maštaľný hnoj alebo minerálne hnojivá, pretože by mohli popáli? korienky. Po vsiaknutí pôdu doplníme a nad sadenicami nahrnieme kopček skyprenej zeminy vysoký asi 15 centimetrov, pri jesennej výsadbe vyšší.
Okolo sadeníc je vhodné vystla? čiernu fóliu, ktorá udržuje pôdnu vlahu a zabraňuje rastu burín, čím sa zníži aj prácnos? pri ošetrovaní pôdy.
Práca, 54. ročník, číslo 98, 29. apríla 1999