Novodobá história Pivnice Radošina sa začala písať v roku 2004, keď súčasní majitelia prevzali chátrajúce vinárstvo a v poslednej chvíli zachránili zdevastované vinohrady, kde sa celé storočia rodilo unikátne víno. Znie to ako legenda, ale známy Radošinský Klevner naozaj podávali na svadbe kráľovnej Alžbety II. Radošinský Klevner zažil svoj comeback v anglickej kráľovskej rodine aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Víno nechýbalo ani na stoloch pri návšteve Slovenska pápežom Jánom Pavlom II.
radosinaklevner
Vinárstvo učupené pod Považským Inovcom lemujú vinohrady na dolomiticko-vápenatých skeletoch s naviatymi sprašami.
Pivnica Radošina spracováva hrozno predovšetkým z vlastných viníc, kde má vysadené Rulandské šedé, Rulandské biele a Tramín červený, ktoré tvoria kostru radošinských vín. Okrem toho nájdete v ponuke Sauvignon , Rizling rýnsky, Veltlínske zelené , Müller Thurgau, Chardonnay, ktoré pochádzajú z okolia Radošiny, ale aj od Hlohovca, Šintavy či zo strekovského rajóna. Z modrých odrôd nemôže chýbať Rulandské modré , ale taktiež nájdeme Alibernet, Zweigeltrebe a Svätovavrinecké.
Najlepšie radošinské vína pochádzajú z honu Nad vinohradmi, ktorý sa nachádza nad obcou v nadmorskej výške až 260 m. n. m.
Radošinský Klevner je víno, ktoré preslávilo Radošinu. Rulandské šedé, ktoré bolo kedysi jedinou odrodou používanou pre výrobu Radošinského Klevneru. Dnešný Radošinský Klevner môže byť čisté Rulandské šedé prípadne môže obsahovať aj podiel odrody Rulandské biele. Všetko hrozno pochádza výhradne z vlastných viníc.
Vážení priatelia vína,
sme vinárskou spoločnosťou a naším zámerom je pokračovať v tradícii výroby kvalitných radošinských vín. Od vzniku v r. 2004 obohacujeme trh o radošinské vína s veľkolepou vínárskou históriou.
Produkujeme vína najmä z vlastného vinohradu, ktorý sa rozprestiera priamo nad vínnou pivnicou na ploche 33 ha. Redukcia úrod a starostlivé ošetrovanie viniča v systéme integrovanej produkcie sú pre nás samozrejmosťou. Južná orientácia našich viníc a vápencovo dolomitické podložie pôd dávajú vyniknúť hlavne burgundským odrodám viniča: Burgundské modré /Pinot noir/, Burgundské biele /Pinot blanc/, Burgundské šedé /Pinot gris/ - z neho vyrábame naše najznámejšie víno Radošinský Klevner, ktorý bol dodávaný na anglický kráľovský dvor a tomuto vínu bol udelený certifikát. Radošinský Klevner zažil svoj comeback v anglickej kráľovskej rodine aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Víno nechýbalo ani na stoloch pri návšteve Slovenska pápežom Jánom Pavlom II.
Je tu marec a tým aj najvyšší čas pozrieť sa na vína ostatného ročníka. Prvou spoločnosťou kde som vína prechutnal bola Pivnica Radošina. Stretnutie som si dohodol s Petrom Lukačovičom, hlavným technológom spoločnosti. Už telefonicky sme sa dohodli, že dôraz budeme klásť na vlajkovú loď, Radošinský klevner.
Každý už počul, niekto aj videl v hre Stanislava Štepku VÍNO VINOVATÉ, ako víno
z Radošiny putovalo na anglický dvor, na svadbu kráľovnej Alžbety II. V
skutočnosti nejde o legendu, ale o historickú udalosť, ktorá sa skutočne
odohrala. A nie len v Štepkovej hre.
Ako sa Alžbeta, resp. jej protokol
vôbec dopočul o radošinskom víne. A keď sa aj dopočuli, čo sa stalo, že po ňom
zatúžili. Otáznikov bolo veľa a odpovedí málo. Pri hľadaní informácií som sa
dostal k človeku najpovolanejšiemu, k pánovi Stanislavovi Štepkovi.
Ročník 2006. Veľký, väčší, najväčší, sovietsky. Mnoho mladých asi poslednému slovu nerozumie. Ale späť k vínu. Ročník 2006 bol na jeseň označovaný za ročník storočia(Tam hore…). Počiatočnú eufóriu rýchlo vystriedali obavy. Obavy o harmonickosť vín, obsah kyselín, vysoký alkohol. Suchých vín bude veľmi málo. To bol najčastejší názor. Vinári zvládli ročník 06 dobre. Ukazuje sa veľa pekných vín a často aj suchých. Obsah alkoholu vo vínach je často vysoko nad 13%. Bežné údaje hovoria o 14, 15 a viem dokonca o jednom 16% víne. Stále hovorím o bielych vínach. Samozrejme platí to pre biele vína. A červené vína vyzerajú ešte lepšie. Už som ochutnal hrozienkový výber Rulandské modré... .