Dovoľte aby som vás pozval na jubilejný 10. ročník súťaže, na ktorej sa stretávajú tie najlepšie Sauvignony z celého sveta. Concours Mondial du Sauvignon sa v tomto roku bude konať v severotalianskom meste Udine, ktoré je centrom oblasti Friuli Venezia Giulia.
Vážení priatelia, organizačný výbor si vás dovoľuje pozvať na 24. ročník podujatia, ktoré má na Slovensku dobré meno a tradíciu. Predkladáme vám štatút súťaže, ktorý je záväzný pre všetkých účastníkov VTP 2019.
Vienále Topoľčianky je unikátny projekt pod záštitou vinárstva Château Topoľčianky, pri ktorom hodnotenie vína majú v rukách výhradne dámy. Už po jedenásty krát sa stretnú degustátorky v Topoľčiankach, tentokrát v priestoroch Vinárskeho závodu Topoľčianky, aby vybrali to najlepšie z 12 kategórií hodnotených vín.
Súťaž je venovaná výhradne slovenským vínam a zúčastniť sa jej môže víno vyrobené na Slovensku, z hrozna vypestovaného v niektorej z uznaných slovenských vinohradníckych oblastí.
19. ročník súťaže vín s medzinárodnou účasťou.
VINUM BOJNICE
Víno Bojnice je jednou z nominačných súťaží Národného salónu vín Slovenskej republiky 2019.
Concours mondial de Bruxelles, bezpochýb jedna z najprestížnejších svetových súťaží sa v roku 2019 vracia späť do Európy. Presnejšie do švajčiarskeho Aigle, neďaleko Ženevského jazera. Ako sa už stalo dobrým zvykom, ZVVS opäť podporuje účasť na súťaži úhradou dopravných nákladov a pre členov ZVVS aj čiastočnou úhradou štartovného. Motiváciou môže byť aj prezentácia víťazných vín v priestoroch Národného salónu vín.
Mesto Trnava, v úlohe hlavného organizátora, vyhlasuje XVII. ročník súťaže Víno Tirnavia. V ankete vinárov bola vyhlásená za najlepšiu slovenskú súťaž.
Národný salón vín Slovenskej republiky 2019 je najvyššou súťažou vín vyrobených v Slovenskej republike z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky.
Zlatý pohár Česko Slovenska je jedinečná soutěž českých a slovenských vín, která propojuje dva historicky a kulturně blízké trhy a má unikátní po-soutěžní přesah do aktivit spojených s propagací vína.
Cíle soutěže vín Zlatý pohár Československa
Podpořit snahu o vznik a distribuci co nejkvalitnějších vín prostřednictvím odborného a nestranného zhodnocení vín.
Přispět k těsnějšímu propojení dvou velice podobných a historicky, jazykově a kulturně provázaných trhů v oblasti výroby a distribuce vína.
Zprostředkovat platformu, kde dochází k setkávání výrobců vín, distributorů vín, odborníků a spotřebitelů. Vzájemným porovnáním, sdílením názorů, zkušeností, myšlenek přispět k rozvoji odvětví.
Přispět k rozšíření odbytového trhu pro výrobce a distributory vín a zároveň k větší znalosti vín tuzemských i našich nejbližších sousedů mezi laickou i odbornou veřejností.
K uzatváraniu vínnych fliaš sa až 88 % Nemcov vyslovilo za korok. Vraj aj preto, lebo zvuk pri vytiahnutí zátky je jedným z najkrajších... Nahnevalo to aj amerického herca Sylvestra Stalloneho, ktorý si v jednej chýrnej talianskej reštaurácii na Manhattane objednal tri fľaše vína, každú za 500 USD.
Po otvorení víno ovoňal, a keďže bolo cíti? od korku, vrátil ho. Na vine sú baktérie, ktoré sa usadzujú v 20 mikrónoch, malých korkových póroch, a tam produkujú TCA - trichloranisol. Jeho sila je veľká, na porovnanie: vhodne rozdelená kávová lyžička TCA by mohla znehodnoti? celoročnú produkciu vína v Nemecku. Podľa prieskumov má dnes každá pätnásta fľaša zlú korkovú príchu?. Austrálsky vinársky výskumný ústav odhaduje takéto škody v celom svete ročne na 6 miliárd USD.
Určitým riešením by bolo používa? iba dobrý korok, ktorého je však veľmi málo a je drahý. Takýto produkt, získaný z kôry korkového duba, je hladký, nemá póry a nesaje víno. Alfred Schmitt z bavorského ústavu pre vinohradníctvo a záhradníctvo vyhlásil, že expandujúca svetová produkcia vína však siaha aj po korku takej kvality, akým sa v minulosti izolovali steny. S novým riešením prichádza veda. V nemeckom výskumnom ústave v Neustadte prišli na to, že uzáver fľaše s vínnym mokom a bez prítomnosti baktérií možno zabezpeči? mikrovlnami. Baktérie totiž obsahujú aj molekuly vody, ktoré sa mikrovlnami rozkmitajú a vyvinutým teplom vlastne baktérie zvnútra uvaria. Problémom bola vysoká tepelná izolačná schopnos? korku, ktorý vonkajšiu teplotu redukoval iba na 50 °C. Skúšali aj pranie zátok v chlórových roztokoch, no pavôní bolo ešte viac.
Vývoj sa nezastavil, a ako sa ukazuje, skončil sa úspešne, a to aj vďaka podpore EÚ. Záchrana sa volá Delfin - skratka prvých písmen Direct Environmental Load Focussed Inactivation. Šéf projektu Jens Jäger jasá a dvaja najväčší výrobcovia korkových zátok, Španielsko a Portugalsko, si už objednali šes? takýchto zariadení. Tohto roku teda po prvý raz budú zátky v poriadku a ich označenie bude tiež Delfin.
Ďalším riešením by bolo uzatvára? fľaše skrutkovacím uzáverom, podobným ako na fľašiach s minerálnou vodou. Touto cestou sa vybrali Švajčiari, kde štyri z piatich fliaš s vínom majú takýto uzáver. No Nemci toto riešenie odmietli.