Dovoľte aby som vás pozval na jubilejný 10. ročník súťaže, na ktorej sa stretávajú tie najlepšie Sauvignony z celého sveta. Concours Mondial du Sauvignon sa v tomto roku bude konať v severotalianskom meste Udine, ktoré je centrom oblasti Friuli Venezia Giulia.
Vážení priatelia, organizačný výbor si vás dovoľuje pozvať na 24. ročník podujatia, ktoré má na Slovensku dobré meno a tradíciu. Predkladáme vám štatút súťaže, ktorý je záväzný pre všetkých účastníkov VTP 2019.
Vienále Topoľčianky je unikátny projekt pod záštitou vinárstva Château Topoľčianky, pri ktorom hodnotenie vína majú v rukách výhradne dámy. Už po jedenásty krát sa stretnú degustátorky v Topoľčiankach, tentokrát v priestoroch Vinárskeho závodu Topoľčianky, aby vybrali to najlepšie z 12 kategórií hodnotených vín.
19. ročník súťaže vín s medzinárodnou účasťou.
VINUM BOJNICE
Víno Bojnice je jednou z nominačných súťaží Národného salónu vín Slovenskej republiky 2019.
Concours mondial de Bruxelles, bezpochýb jedna z najprestížnejších svetových súťaží sa v roku 2019 vracia späť do Európy. Presnejšie do švajčiarskeho Aigle, neďaleko Ženevského jazera. Ako sa už stalo dobrým zvykom, ZVVS opäť podporuje účasť na súťaži úhradou dopravných nákladov a pre členov ZVVS aj čiastočnou úhradou štartovného. Motiváciou môže byť aj prezentácia víťazných vín v priestoroch Národného salónu vín.
Mesto Trnava, v úlohe hlavného organizátora, vyhlasuje XVII. ročník súťaže Víno Tirnavia. V ankete vinárov bola vyhlásená za najlepšiu slovenskú súťaž.
Národný salón vín Slovenskej republiky 2019 je najvyššou súťažou vín vyrobených v Slovenskej republike z hrozna pochádzajúceho zo Slovenskej republiky.
Zlatý pohár Česko Slovenska je jedinečná soutěž českých a slovenských vín, která propojuje dva historicky a kulturně blízké trhy a má unikátní po-soutěžní přesah do aktivit spojených s propagací vína.
Cíle soutěže vín Zlatý pohár Československa
Podpořit snahu o vznik a distribuci co nejkvalitnějších vín prostřednictvím odborného a nestranného zhodnocení vín.
Přispět k těsnějšímu propojení dvou velice podobných a historicky, jazykově a kulturně provázaných trhů v oblasti výroby a distribuce vína.
Zprostředkovat platformu, kde dochází k setkávání výrobců vín, distributorů vín, odborníků a spotřebitelů. Vzájemným porovnáním, sdílením názorů, zkušeností, myšlenek přispět k rozvoji odvětví.
Přispět k rozšíření odbytového trhu pro výrobce a distributory vín a zároveň k větší znalosti vín tuzemských i našich nejbližších sousedů mezi laickou i odbornou veřejností.
Odhaliť charakter vín z jednej konkrétnej oblasti je veľká výzva. Je to skôr dlhodobý proces, ako jednorázové vyhlásenie. Vyžaduje pokoru a nie egoistické postoje. Úzky okruh vinárov, ktorých otázka terroir vzrušuje a inšpiruje, sa rozhodoli spojiť svoje sily pri hľadaní odpovede na otázku, aký je Terroir Tekov. Cieľom je viesť fundované debaty na túto vzrušujúcu otázku a prirodzene nadviazať na kultúrne a historické tradície, ktoré nám zachovali naši predkovia.
VÍNO SVETÍK je malá rodinná firma ktorá sa výrobou vína zaoberá od r.1990. Ing. Ján Svetík je absolventom VŠZ Brno, fakulta záhradníctvo. Súčasná produkcia firmy nepresahuje 7000 L vína so zameraním na výrobu prívlastkových vín. Pomer bieleho a červeného vína je približne rovnaký/1:1/ v závislosti od kvality daného ročníka. Pri výrobe vín sú používané tradičné postupy a technológie bez použitia filtrácie a pomocných aditív. Na fermentáciu muštov sú používané autochtonne kvasinky. Cieľom týchto postupov je snaha o zachovanie typických aróm.
Na počiatku bol 25 árový vinohrad ktorý Braňo Nichta zdedil po dedovi a ktorý začal zveľaďovať. Rodinné vinárstvo Víno Nichta založil v roku 1997, čím nadviazal na vinárske tradície rodiny, ktoré siahajú až do začiatku 20. storočia.
Hrozno pestujeme výhradne v Čajkove, kde obhospodarujeme približne 5 hektárov vinohradov v honoch Sádovie, Podhorie, Vinná Dolina a Deberča. Ročná produkcia je 40 000 litrov vína. Sortiment tvoria u nás tradičné odrody ako Pesecká leánka (Feteasca regala), Veltlínske zelené, Rizling, Pinot blanc (Rulandské biele), Frankovka modrá… Pri výrobe vína sa snažíme nechať vínam ich prirodzený charakter tým, že používame len prirodzené kvasinky, ktoré sa nachádzajú v bobuliach hrozna.
Spracovanie a výroba vína prebieha pomocou moderných technológií, ale radi experimentujeme pri procese kvasenia. Jedinečný charakter a mineralitu našim vínam dodáva tufové a andezitové podložie pochádzajúce zo sopečných vyvrenín Štiavnických vrchov.
Mohutný vulkán SITNO vyvrhol jedného dňa zo stredu zeme na povrch mračná sopečného popola a horúcej lávy, ktoré sa zmenili na mäkký tuf a tvrdý andezit. Schoval do nich vzácne poklady, bohaté žily drahých kovov a vzácnych kameňov. Stvoril tak jedinečný pôdny profil Terroir TEKOV a predurčil tak charakter naších vín.
Vinič je náš pracovný nástroj pomocou ktorého tvoríme vína, ktoré odrážajú miesto pôvodu.
Tak ako hrozno má svoju identitu danú pôdou, podnebím a vinohradníkom, rovnako víno má svojho vinára – tvorcu. Toto nové vinárstvo má svoju jasnú identitu a štýl s akým k vínu pristupuje. Je to cesta úcty a rešpektu voči hroznu, voči vínu a hlavne voči ľuďom, ktorí budú tieto vína piť.
V pivnici poznačenej časom i nezáujmom človeka sa spočiatku v jednoduchých podmienkach začalo rodiť víno, ktorého pôvod treba hľadať v najvyššie položených viniciach na Slovensku na úpätí Štiavnických vrchov. Dnes je to víno, v ktorom cítiť prácu a um vinohradníka ako aj maximálnu starostlivosť a srdce vinára. Víno, ktoré zasiahne zmysly priamo a intenzívne. Víno plné minerality jedinečného sopečného podložia, sviežosti, či rafinovanej ležérnosti.
Marvla TINDO je rozhodnutie dvoch rozdielnych ľudí , ktorí majú spoločný cieľ, víziu a sen - VÍNO.
Malé vinárstvo s produkciou 8.000 až 10.000 litrov ročne vzniklo v roku 2009 a zameriava sa na výrobu odrodových akostných vín s prívlastkom a charakterom. Filozofiou vinárstva je maximálne využitie potenciálu hrozna zozbieraného vo vinohrade. Nechať prehovoriť prírodu a čas, lebo si myslíme, že byť svedkom procesu je viac ako byť jeho domnelým režisérom.
Pivnica Brhlovce je miesto, kde čas plynie inak, ešte tak postarom - analógovo. Plynutie času a intuícia sú naše najdôležitejšie pracovné nástroje v pivnici. A samozrejme skala - jej kľudná vnútorná energia.
Mohutný vulkán Sitno vyvrhol jedného dňa zo stredu zeme na povrch mračná sopečného popola a horúcej lávy, ktoré sa zmenili na mäkký tuf a tvrdý andezit. Schoval do nich vzácne poklady, bohaté žily drahých kovov a vzácnych kameňov. Stvoril tak jedinečný pôdny profil a predurčil tak charakter naších vín.
Terroir Tekov je severná hranica pestovania viniča v strednej Európe. Magické miesto, kde sa prelínajú dva svety.
Tu žijeme naše životy, na južných svahoch Štiavnických vrchov a na priľahlej Ipeľskej pahorkatine, kde vinohrady zapúštajú svoje korene do tufových a andezitových sopečných vyvrenín.
Môj pohľad a chápanie vína je logickým vyústením súžitia s Čajkovskými vinicami a vínom. To, že sa od narodenia môj život točil okolo vína, znamenalo, že som už od detstva chcel vyrobiť vlastné a prirodzene to najlepšie, najkvalitnejšie víno. Časom som začal uplatňovať vedomosti zo školy, hľadať moderné spôsoby výroby a využívať nové technológie, ktoré sa čím ďalej tým viac valili zo všetkých strán. Chcel som byť lepší, než tí predo mnou. Chcel som dokázať sebe a všetkým okolo seba, že nastal nový čas, svet vína preberá nová generácia.
S odstupom času to vnímam s úsmevom, ale aj ako nenahraditeľné skúsenosti, vďaka ktorým som pochopil, aký vzácny a unikátny je Čajkov, jeho terroir, jeho tradičné odrody a sopečné podložie, ktoré umelými a násilnými postupmi nezveľaďujem, ale zapieram.