awc – vienna´08, odborná degustácia
V týchto dňoch sa začalo prvé kolo hodnotenia súťaže awc vienna´08. Dušou a zároveň prezidentom podujatia je Michael Edlmoser, ktorému sa podarilo zhromaždiť viac ako sedem a pol tisíca vzoriek vín z celého sveta. Zorganizovať degustáciu podobných rozmerov nie je práve najjednoduchšia záležitosť, v ústrety mu však vyšli na Vyššom spolkovom vzdelávacom ústave pre vinohradníctvo(Höheren Bundeslehranstalt und Bundesamt für Weinbau) v Klosterneuburgu.
Po krátkom príhovore Michaela Edlmosera sme boli rozdelení do komisií. Členovia jednej komisie sedeli vedľa seba, ale oddelení zástenami, ktoré tvorili degustačnú bunku. Na začiatok sme dostali hneď dve nulté vzorky. Do hodnotiaceho hárku sme písali iba z číslo degustátora, číslo kategórie, číslo vzorky, celkový počet bodov a bol tam ešte priestor na poznámky. Tú som využil iba pár krát, keď som chcel zdôvodniť svoje veľmi nízke hodnotenie vzorky, či návrh na elimináciu vzorky. Prvej vzorke P1 som udelil 84 bodov a vzorke P2, 85 bodov. Asistentka bez slova vzala hárky a po chvíli prišla s oznamom, že priemerné hodnotenie všetkých degustátorov je v prvom prípade 85,2 a v druhom 86 bodov. Moji rakúski kolegovia hodnotili o bodík vyššie.
Záver degustácie patril ľadovým vínam. Nečakane veľa vín nieslo znaky kvasenia či vyzrievanie v drevenom sude. Pozor, nemyslím barik, aj keď našiel sa aj pekný barikový ľaďáčik. Vína sa vo všeobecnosti vyznačovali mohutnosťou a vysokým obsahom cukru na úrovni 100 – 150 a v jednom prípade by som hádal až 200 gramov zvyškového cukru. Najvyššie hodnotenou vzorkou sa stalo víno s veľmi výraznou a lákavou a čistou vôňou, ktorá pripomínala muškát, ale to je nepravdepodobné. Nemala vysoký obsah cukru, v tomto s inými vzorkami súťažiť nemohla, ale tá čistota a intenzita vône a chute katapultovala bodové hodnotenie na 94 bodov. Posledné vzorky boli už klasickejšie, ale tiež medzi 90-92 bodmi.
tv